Dnešní generace je sobecká. Uctívá mamon, posteskl si Schwarzenberg

8. 6. 2016 21:56

Čestný předseda TOP 09 Karel Schwarzenberg je rád, že dnešní mladá generace, která se postupně prosazuje, už není ovlivněna komunistickou ideologií. Dnešní mladé lidi ale bohužel ovlivňuje něco jiného – uctívání mamonu. Ukazuje se, že každá generace čelí určitému pokušení, ať už jde o pokušení fašismu, komunismu nebo bezbřehého kapitalismu. A každému z nich se těžko odolávalo.

Dnešní generace je sobecká. Uctívá mamon, posteskl si Schwarzenberg
Foto: Hans Štembera
Popisek: Karel Schwarzenberg

„Místo aby uctívali modlu Vladimíra Iljiče Lenina, uctívají starší modlu – mamon. To je jasně vidět. Takže uvidíme, jak se bude vyvíjet. Ale je alespoň více otevřená ve vyjadřování, není tak opatrná jako dřív. Je trošku otrkaná světem. Mladí lidé především kvůli cestování a otevřenému světu – to je samozřejmě ovlivňuje – nejsou už tak úzkoprsí. Uvidíme, kterému pokušení podlehnou oni,“ přemítá Karel Schwarzenberg v rozhovoru pro server E15.cz.

Mladí lidé se dnes nezajímají tolik o politiku, jak by bylo záhodno. Zajímá je jen to, aby měli „pěkné fáro“, pěknou přítelkyni a přemýšlejí, kam s ní pojedou na dovolenou. V kostce řečeno se z nás stali sobci. O veřejné dění se zajímá jen relativně úzká skupina mladých lidí. Ještě v šedesátých letech 20. století se v západní Evropě dělo něco nového. Zrodilo se zelené hnutí. Jenže od té doby nic. Dnes pracujeme s myšlenkami sociálních demokratů, konzervativců a liberálů. A to jsou sto až dvě stě let staré myšlenky, na které už dnes do politiky jen málokoho nalákáte.

Dnes se také ukazuje, že k prosazení k politice potřebujete dvě zásadní přednosti. Chytrou hlavu a „železný zadek“. Dnes si zkrátka musíte politickou kariéru mnohdy vysedět na nudných politických schůzích a koho by to lákalo? Přitom je o co bojovat. Čestný předseda TOP 09 se obává, že nám jsou pomalu ukrajovány nejrůznější svobody. Děje se tak např. sice v duchu ochrany člověka, jeho života, jeho zdraví, což zní ušlechtile, jenže se neříká nadarmo, že cesta do pekel bývá dlážděna dobrými úmysly. Jednou přijde den, kdy zjistíme, že v západní svobodné společnosti už vlastně moc svobod nemáme. A pak se možná lidé proberou z dnešní letargie.

Ještě jednou se v rozhovoru vrátil i k prezidentskému klání z roku 2013, kde ho porazil Miloš Zeman. Karel Schwarzenberg to přičítá především seniorům. Ti podle knížete významně napomohli jeho porážce.

Ing. Miloš Zeman

  • BPP
  • První přímo zvolený prezident ČR
  • prezident České republiky

„Byl to dostatečně velký úspěch, pro mě popravdě řečeno neuvěřitelný, neboť strukturálně byl Zeman od začátku jasný kandidát, který měl všechny trumfy v rukou. Je pravda, že mě preferovali mladší lidé, nicméně armáda důchodců, která podpořila Zemana, je stabilnější. To jsou ty generace, které vyrostly za druhé světové války a za dob komunismu. Staří lidé pak chodí pravidelně k volbám. Já jsem také zaznamenal, že mezi prvním a druhým kolem napadl sníh, a pouze v Praze mi tím ubylo 350 voličů, byli ve Špindlu nebo kdekoliv. Toto důchodci už nedělají, ti jdou ve stejném počtu k volbám,“ poznamenal Schwarzenberg.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: mp

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Bůh zachránil Británii, zní nad prvními výsledy voleb. A fotka protažených obličejů redakce ČT

8:45 Bůh zachránil Británii, zní nad prvními výsledy voleb. A fotka protažených obličejů redakce ČT

Bůh opět zachraňuje Velkou Británii! Když si Britové volí za premiéra prolhaného klauna, tak ať si j…