Do Evropského mírového nástroje by ČR měla do r. 2027 vložit zhruba 2,2 miliardy

22.06.2021 6:30

Do Evropského mírového nástroje by Česko mělo mezi lety 2021 a 2027 vložit zhruba 2,2 miliardy korun. Podíl České republiky v rámci Evropské unie pro letošní rok činí 1,48 procenta.

Do Evropského mírového nástroje by ČR měla do r. 2027 vložit zhruba 2,2 miliardy
Foto: Hans Štembera
Popisek: Vlajka České republiky

Výše letošního českého příspěvku by neměla překročit částku 162,9 milionu korun. Ministerstvo zahraničí to uvedlo v materiálu, který dnes schválila vláda. Celá unie by do nástroje měla vložit 5,692 miliardy eur (přes 145 miliard korun).

Evropská unie zřídila Evropský mírový nástroj letos v březnu. Jeho cílem je zvýšit schopnost bloku předcházet konfliktu, chránit mír a posilovat mezinárodní stabilitu a bezpečnost. EU chce díky nástroji podporovat mírové operace partnerských zemí nebo poskytovat pomoc při zvyšování schopnosti jejich ozbrojených sil zajistit mír a bezpečnost na jejich území. Zároveň fond umožní EU dosahovat cílů skrze rozsáhlejší vojenské nebo obranné akce.

Pro letošní rok se počítá s vyčleněním zhruba 162,9 milionu korun, maximální částka se má následně každým rokem navyšovat. Například v roce 2024 by měla dosáhnout maximálně 349,1 milionu, v roce 2027 až 439,1 milionu korun. Skutečná výše bude záviset na konkrétním rozpočtu pro jednotlivé roky, zohledňovat bude i případné dobrovolné dodatečné příspěvky členských států, nebo dobrovolné příspěvky třetích stran, uvedlo ministerstvo. Příspěvky do nástroje bude hradit ze svého rozpočtu.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: čtk

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Nemaj mozek. Ty pohlaví.“ Bohdalová zničila Prague Pride. Je to velké

8:01 „Nemaj mozek. Ty pohlaví.“ Bohdalová zničila Prague Pride. Je to velké

Festival Prague Pride, ke kterému se přihlásil například pražský primátor Hřib, dále pokračuje a bud…