Do Evropského mírového nástroje by ČR měla do r. 2027 vložit zhruba 2,2 miliardy

22.6.2021 6:30 dop.

Do Evropského mírového nástroje by Česko mělo mezi lety 2021 a 2027 vložit zhruba 2,2 miliardy korun. Podíl České republiky v rámci Evropské unie pro letošní rok činí 1,48 procenta.

Do Evropského mírového nástroje by ČR měla do r. 2027 vložit zhruba 2,2 miliardy
Foto: Hans Štembera
Popisek: Vlajka České republiky

Výše letošního českého příspěvku by neměla překročit částku 162,9 milionu korun. Ministerstvo zahraničí to uvedlo v materiálu, který dnes schválila vláda. Celá unie by do nástroje měla vložit 5,692 miliardy eur (přes 145 miliard korun).

Evropská unie zřídila Evropský mírový nástroj letos v březnu. Jeho cílem je zvýšit schopnost bloku předcházet konfliktu, chránit mír a posilovat mezinárodní stabilitu a bezpečnost. EU chce díky nástroji podporovat mírové operace partnerských zemí nebo poskytovat pomoc při zvyšování schopnosti jejich ozbrojených sil zajistit mír a bezpečnost na jejich území. Zároveň fond umožní EU dosahovat cílů skrze rozsáhlejší vojenské nebo obranné akce.

Pro letošní rok se počítá s vyčleněním zhruba 162,9 milionu korun, maximální částka se má následně každým rokem navyšovat. Například v roce 2024 by měla dosáhnout maximálně 349,1 milionu, v roce 2027 až 439,1 milionu korun. Skutečná výše bude záviset na konkrétním rozpočtu pro jednotlivé roky, zohledňovat bude i případné dobrovolné dodatečné příspěvky členských států, nebo dobrovolné příspěvky třetích stran, uvedlo ministerstvo. Příspěvky do nástroje bude hradit ze svého rozpočtu.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: čtk

Martin Exner byl položen dotaz

Dotaz

Vážený pane poslanče, po přečtení níže uvedeného článku, si dovoluji obrátit se na vás s následujícím dotazem. Píšte tam, že nás nás Rusko snaží zmanipulovat atd. My i mí přátelé nic takového nevidíme, sledujeme zprávy na čských tel. stanicích, posloucháme Radiožurnám, Country rádio, pohybujeme se ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Proti „dezinformačním fekáliím z Ruska“ musíme zvýšit poplatek za ČT. Senátor Smoljak rozjíždí akci

22:36 Proti „dezinformačním fekáliím z Ruska“ musíme zvýšit poplatek za ČT. Senátor Smoljak rozjíždí akci

Senátor David Smoljak se opět pustil do boje za Českou televizi. Tentokrát ho pobouřil plán na škrty…