Do Prahy po desítkách let přijede hlava státu vlakem

16.01.2015 18:17

Do Prahy v neděli přijede po desítkách let vlakem cizí hlava státu, mongolský prezident Cachjagín Elbegdordž. Naposledy vlakem přijel do české metropole tongský král, ten ale Česko navštívil před čtyřmi lety soukromě. Poslední podobná oficiální návštěva cizího prezidenta nebo panovníka se pravděpodobně konala asi před 30 lety, řekl ČTK šéf hradního protokolu Jindřich Forejt.

Do Prahy po desítkách let přijede hlava státu vlakem
Foto: Zuzana Koulová
Popisek: Miloš Zeman zavítal také do Chocně
reklama

Elbegdordž přijede do Prahy v neděli večer vlakem EuroCity z Berlína. V Česku zůstane do úterý, sejde se třeba se svým protějškem Milošem Zemanem a dalšími ústavními činiteli. 

Představitelé cizích států zpravidla do Česka létají, oficiální přivítání se tak koná u vládního letištního terminálu. Aby někdo z nich přijel vlakem, je velmi netradiční. "Je to velmi řídké. Je to dokonce tak řídké, že já sám si za 11 let práce na hradním protokolu a 13 let na Hradě vzpomínám pouze na jeden takový příjezd. A to nebyla státní návštěva," poznamenal Forejt. 

Tehdy se do Prahy vypravil král z Tongy, který cestoval Evropou. I když to byla soukromá návštěva, se souhlasem prezidenta Václava Klause ho hradní zástupci protokolárně přivítali. Forejt poznamenal, že když začal připravovat návštěvu mongolského prezidenta, pátral, kdy naposledy k podobné události došlo. "Nerad bych se mýlil, ale opravdu nemám povědomí, že by vůbec někdo na hlavní nádraží od roku 1989 (oficiálně) přijel," podotkl hradní protokolář. 
V době komunismu se občas podobné přijetí konalo. Do Prahy například dorazil v roce 1984 svým speciálním vlakem severokorejský diktátor Kim Ir-sen. 
    
Jeden z nejslavnějších příjezdů cizího státního činitele do Prahy vlakem se stal v roce 1936, kdy Československo navštívil rumunský král Karel II. Podle Forejta se tehdejší přijetí konalo "se vší parádou". Z tehdejší události se dodnes v hradním archivu dochoval podrobný program. Na peronu bylo připraveno přijetí s vojenskými poctami. 

Podobnou záležitost je ale podle Forejta v dnešní době poměrně dost komplikované napodobit. Mongolský prezident totiž nepřijede speciálním vlakem, ale běžným spojem. Hradní protokol se také musí vypořádat s jízdními řády vlaků. 
   
Vlak z Berlína na nádraží zastaví před vládním salonkem. Na palubě rychlíku Elbegdordže přivítá mongolský velvyslanec v Česku a Forejt, kteří ho pozvou, aby vystoupil. "U salonku bude uvítací komitét, budou tam zástupci kanceláře republiky, vojenské kanceláře prezidenta republiky, ministerstva zahraničních věcí," řekl Forejt. Po představení bude delegace pokračovat do salonku, kde bude natažen červený koberec a připraven špalír vojáků z hradní stráže. 
    
"Někteří cestující ve vlaku budou pravděpodobně překvapeni přítomností mongolského prezidenta a tím, že ho zástupci státu na nádraží vítají," podotkl Forejt. 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: bra, čtk
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Hřib a Drahoš opět dráždí čínského draka. Vytvořili děkovné VIDEO a Tchaj-wan ho zveřejnil. Diplomaté nevěří svým očím

19:13 Hřib a Drahoš opět dráždí čínského draka. Vytvořili děkovné VIDEO a Tchaj-wan ho zveřejnil. Diplomaté nevěří svým očím

"Bylo by prospěšné, kdyby váš národ mohl být zapojen ve Světové zdravotnické organizaci." To řekl se…