Do Rady ÚSTR by mohli zamířit Bartlová, Janderová nebo Stehlík

18.03.2014 10:50

Sněmovna bude opět volit kandidáty do Rady Ústavu pro studium totalitních režimů. Do volby půjdou historička umění Milena Bartlová, právnička Jaroslava Janderová a vojenský historik Eduard Stehlík, řekl ČTK po dnešním jednání sněmovní volební komise její předseda Martin Kolovratník (ANO). Kandidáty, které poslanci vyberou, bude za členy rady ÚSTR volit Senát.

Do Rady ÚSTR by mohli zamířit Bartlová, Janderová nebo Stehlík
Foto: Hans Štembera
Popisek: Cedule ÚSTR
reklama

Na únorové schůzi uspěl ve sněmovní volbě jen jeden z tehdejší šestice kandidátů, bývalý farář, senátor a disident Zdeněk Bárta. Senát bude nominanta TOP 09 a Starostů volit na schůzi, která začíná ve středu. Nominanti ČSSD Bartlová, ODS Janderová a KDU-ČSL Stehlík v únoru neuspěli, strany je navrhly i do březnové volby v dolní komoře.

Komise navrhuje, aby volba byla jednokolová. Podle Kolovratníka se zvýší šance na to, že sněmovna postoupí Senátu více kandidátů než při dvoukolové volbě.

V sedmičlenné Radě ÚSTR jsou nyní dvě místa neobsazená. Jde o pozice, na které navrhuje kandidáty sněmovna. Další čtyři senátoři volí z návrhů sdružení a jednoho z návrhů prezidenta.

O ústav, který je zřízen zákonem za účelem nestranného zkoumání doby nacismu a komunismu, se od jeho založení pře levice s pravicí. Platforma evropské paměti a svědomí ústavu v lednu pozastavila členství, mimo jiné proto, že v něm působí bývalí komunisté. Současné vedení ÚSTR s tím nesouhlasí a ústav z platfomy, kterou spoluzakládal, vystoupil.

Volit se bude i člen do Rady pro rozhlasové a televizní vysílání

Poslanci budou volit na březnové schůzi také kandidáta na člena Rady pro rozhlasové a televizní vysílání. Lidovci podle dnešních informací z volební komise navrhli Petra Adamce, občanští demokraté exposlance Václava Mencla, hnutí ANO Janu Kasalovou a komunisté Daniela Nováka. Další volba bude do dozorčí rady Státního fondu rozvoje bydlení, v níž se utkají Milan Grmela za ANO, Miroslav Kalous za ODS a Marek Černoch za Úsvit.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: dkr, čtk
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Zneužitý Donutil. Tohle nevěděl a nelíbí se mu to. Kdyby to bylo poprvé...

15:00 Zneužitý Donutil. Tohle nevěděl a nelíbí se mu to. Kdyby to bylo poprvé...

„Nechápu, že si tohle někdo může dovolit, aniž by se mě zeptal,“ reagoval herec Miroslav Donutil na …