Do června Dvořák vydrží. Ale pak? Analýza od muže, kterého do Rady ČT nepustili

19.03.2021 20:41

Novinář Vratislav Dostál z INFO.cz zauvažoval nad volbami do Rady České televize. Řediteli ČT Dvořákovi prý hrozí odvolání. Kandidáti na nové radní jsou podle Dostála, až na výjimky, proti němu. Patří k nim údajně spolupracovník StB, Okamurův člověk nebo třeba Matochův přítel z Microsoftu. Odstranění Dvořáka může prý zabrzdit jen prodlužování nouzového stavu.

Do června Dvořák vydrží. Ale pak? Analýza od muže, kterého do Rady ČT nepustili
Foto: Hans Štembera
Popisek: Jednání Rady České televize. Na programu mj. zpráva o ČT art za rok 2017 a volba místopředsedů Rady ČT
reklama

Anketa

Uškodí ODS odchod Pavla Novotného?

4%
18%
hlasovalo: 9806 lidí

Dostál se nejdříve snažil vypočítat, jak si Dvořák v Radě ČT stojí v současné chvíli. „Kontrolní orgán veřejnoprávní televize se skládá z patnácti členů, k odvolání generálního ředitele je potřeba deset hlasů bez ohledu na počet hlasujících. Jinak řečeno, pro odvolání Dvořáka musí hlasovat deset radních i v případě, že jich je na jednání třeba jen dvanáct.“

Pro odvolání generálního ředitele by nyní, dle názoru novináře hlasovalo osm radních. A to Pavel Matocha, Daniel Váňa, Pavel Kysilka, Roman Bradáč, Vladimír Karmazín, Jiří Kratochvíl, Hana Lipovská a Lubomír Veselý. „Pro odvolání by za dané situace naopak skoro jistě nehlasovalo pět radních, konkrétně Zdeněk Šarapatka, Tomáš Samek, René Kühn, Martin Doktor a Jaroslav Dědič,“ kalkuluje dál novinář.

Zbývají dle něj už jen dva radní, Maxmilián Kašparů a Jiří Šlégr. „Kašparů je nemocný, na konci května mu končí mandát a nelze tudíž vyloučit, že se jednání Rady ČT již nezúčastní. Šlégr je podle našich informací pod silným tlakem rozličných sportovních asociací a svazů, v jejichž zájmu podle všeho v danou chvíli destabilizace České televize není. Jinak řečeno: hlasy této dvojice pro odvolání nejsou ani zdaleka jisté, spíše naopak,“ domnívá se Dostál.

Pokus odvolat Dvořáka nyní novinář odhaduje na červen, kdy se jednání zúčastní již nově jmenovaní radní. „Závěr je jasný: v zájmu ANO, SPD, KSČM a Hradu, anebo prostě všech, kdo chtějí sejmout vedení ČT, je postupovat nekompromisně. Do rady musí navolit výhradně svoje lidi. A z toho, jak přistoupili k prvnímu kolu volby, lze odvodit, že to mají dobře spočítané.“

Dvanáctka kandidátů do Rady ČT, ze kterých budou nyní poslanci vybírat čtyři nové radní, je podle Dostála složena výhradně z těch, kteří budou hlasovat proti Dvořákovi a jeho vedení. Kdo jsou tedy ti údajní favorité? Dostál se domnívá, že třeba pro KSČM je to Jaroslav Kravka: „Jejich favoritem přitom je bývalý televizní dramaturg a podle všeho také spolupracovník StB Jaroslav Kravka.“

„Další jedno místo by snad mělo být domluveno pro kandidáta od SPD Tomia Okamury. A podle některých zákulisních hráčů jím je Pavel Černocký, tedy jedna z hodně obskurních figur, jež se ocitly ve druhém kole,“ říká. Podle Dostála je Černocký mj. autorem různých nepěkných výroků na adresu Židů.

Mezi favority Dostál ještě počítá Karla Nováka, který v ČT dříve pracoval a také kandidoval při poslední volbě na post generálního ředitele. Nad jeho jménem údajně panuje širší shoda; „jinak by patnáct ze sedmnácti hlasů ve volebním výboru nezískal,“ domnívá se publicista. Dostál naznačuje, že v danou chvíli se ale také spekuluje o zvolení jistého Jiřího Grunda, který je výkonným ředitelem Asociace provozovatelů mobilních sítí. Grund dříve řídil marketing Microsoftu.

Dostál pak vyzdvihuje zjištění novináře Filipa Rožánka, který napsal: „Pražská šachová společnost současného předsedy Rady ČT Pavla Matochy píše na svém webu, že právě inzerce Microsoftu jí pomohla ke vzniku Šachového týdeníku.“ Grunda tudíž můžeme, dle Vratislava Dostála, už nyní označit za spojence předsedy Rady ČT Pavla Matochy.

Mezi kandidáty tedy dle novináře není téměř nikdo, koho by nešlo označit za spojence Dvořákových odpůrců. „Otázka na závěr tak zní, jak se takovému scénáři může opačná strana bránit. V danou chvíli se to jeví tak, že je může zachránit snad jenom opakované prodlužování nouzového stavu, a tedy jednání sněmovny v polovičním počtu poslanců. To je totiž přesně to aranžmá, které sněmovně znemožní o radních finálně hlasovat.“ To by údajně znamenalo, že v Radě ČT budou nějaký čas čtyři křesla neobsazena.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: AZy

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Pí*a, pí*a, pí*a. Kur*a, to se mi ulevilo.“ Novotný utržený ze řetězu. Pustil se do Benešové. Poslal jí i smsku

21:30 „Pí*a, pí*a, pí*a. Kur*a, to se mi ulevilo.“ Novotný utržený ze řetězu. Pustil se do Benešové. Poslal jí i smsku

Řeporyjský starosta Pavel Novotný pro ostré slovo nejde nikdy daleko. Tentokrát si vzal na paškál mi…