Do dvou měsíců první uprchlické děti v ČR? Šojdrová doufá, že Hamáček pošle do Řecka dopis, jak prý slíbil

25. 11. 2018 9:53

Europoslankyně Michaela Šojdrová (KDU-ČSL) v rozhovoru pro Info.cz uvedla, že děti bez doprovodu, které by si mohla Česká republika vzít, v řeckých uprchlických táborech jsou.

Do dvou měsíců první uprchlické děti v ČR? Šojdrová doufá, že Hamáček pošle do Řecka dopis, jak prý slíbil
Foto: Daniela Černá
Popisek: Michaela Šojdrová
reklama

Šojdrová uvedla, že v Řecku osobně zkoumala situaci dětí, které tam žijí bez rodiny či jiného doprovodu. Řecká ministerstva jsou podle jejích slov přpravena pomoci s přemisťováním dětí, rezort vnitra by však musel vznést oficiální žádost. "Pan ministr Hamáček slíbil, že dopis pošle," uvedla žena, která dlouhodobě lobbuje za to, aby Česko přijalo sirotky-uprchlíky. Svojí cestou do Řecka plnila úkol premiéra Babiše, aby vytipovala konkrétní děti. 

"Nedoprovázených dětí se v Řecku nyní nachází 3400. 14 % z toho představují děti, které pocházejí ze Sýrie. Dětí, které jsou mladší 14 let, je tady do deseti procent," poznamenala ke svým poznatkům z dvoudenní cesty Šojdrová. Přání ministerstva vnitra, že by chtělo přijmout především děti do 10 let, je však podle všeho nesplnitelný. Takových dětí prý příliš není.

"Více je nedoprovázených dětí ze Sýrie do 13 let. Těch by mělo být 37. To jsou čísla, která vycházejí z řecké evidence," zmínila Šojdrová. "Řekové hodně zmiňovali spolupráci s Portugalskem, kam naopak šli kluci ve věku 15 a 16 let původem z Afghánistánu. A velmi dobře se tam aklimatizovali a nyní se jim daří dobře. Vysvětlovali nám, že starší děti si lépe uvědomují situaci a rozhodují se zodpovědněji. V každém případě ale jde o to vytvořit dětem lepší podmínky, než mají nyní v táborech nebo dokonce na ulici. Na tom jsme se shodli všichni," dodala europoslankyně s tím, že děti zatím o možnosti přemístění do jiné země nic netuší. 

"Mluvila jsem s osmiletým Syřanem, který neuměl anglicky a ani řecky, takže jsme si museli povídat přes tlumočníky. Bylo na něm vidět, že už se v tom prostředí aklimatizoval. Pak jsem se setkala s malým hochem, kterému bylo 11 let a který pocházel z Afghánistánu. Anglicky už trochu uměl a byl bezprostřední, chtěl si povídat – anglicky. Vyprávěl nám, jak jde právě na kroužek šití a ukazoval nám, jaké tričko si ušil. Bylo vidět, že tu mezi dětmi vládly přátelské vztahy," poznamenala rovněž Šojdrová.

  • Původní text ZDE

V případě, že by nyní ministerstvo vnitra skutečně zaslalo žádost do Řecka, Šojdrová si myslí, že do dvou měsíců bychom zde měli první uprchlické děti.

 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: vef
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Svinstvo. Velé svinstvo. Hnus. Fendrych z Karlína se rozzuřil na muže, odsouzeného za psaní na Facebooku

20:20 Svinstvo. Velé svinstvo. Hnus. Fendrych z Karlína se rozzuřil na muže, odsouzeného za psaní na Facebooku

Komentátor Martin Fendrych se na serveru Aktuálně.cz zamyslel nad tím, že některé věci se opravdu po…