Do podzimních senátních voleb se přihlásilo na 270 kandidátů

05.08.2014 20:55

Do podzimních senátních voleb se letos přihlásilo na 270 kandidátů, z toho deset do zářijových doplňovacích voleb v Praze 10. Vyplývá to z informací ČTK z přihlašovacích míst. Při předchozích volbách před šesti lety ve 27 senátních obvodech, kde se letos v říjnu opět uskuteční standardní volby, kandidovalo 200 adeptů. Při předloňských senátních volbách jich bylo 233.

Do podzimních senátních voleb se přihlásilo na 270 kandidátů
Foto: Hans Štembera
Popisek: V Senátu proběhl veřejný seminář Umírá Ústav pro studium totalitních režimů?
reklama

Nejvíce kandidátů se letos přihlásilo do voleb v Praze 1, kde evidovali 15 uchazečů o senátorské křeslo. Naopak nejmenší výběr budou mít lidé na Přerovsku, kde je nominováno pouze pět adeptů na místo v horní komoře.

Mandát obhajují dvě desítky stávajících senátorů včetně předsedy horní komory Milana Štěcha

Z parlamentních stran nejvíce kandidátů do podzimních voleb postavili komunisté a obě nejsilnější vládní strany, a to po 27. ČSSD vlastního kandidáta nebude mít jen v Praze 10, kde se rozhodla pro koalici se Stranou zelených. Hnutí ANO nemá kandidáta na Žďársku. ODS a TOP 09 se dohodly na vzájemné podpoře svých adeptů v osmi obvodech. Společné kandidáty s dalšími stranami má mnohde také KDU-ČSL. Úsvit nominoval desítku uchazečů o senátorské křeslo.

Mandát obhajují dvě desítky stávajících senátorů včetně předsedy horní komory Milana Štěcha (ČSSD) nebo místopředsedkyně Senátu a ČSSD Aleny Gajdůškové. Mezi jejich konkurenty budou tradičně patřit lékaři, podnikatelé, známí advokáti nebo také lidé, kteří museli nedávno opustit své funkce.

Například mezi kandidáty ANO patří majitel a generální ředitel největší české textilky Juta Dvůr Králové Jiří Hlavatý na Trutnovsku, ředitelka Nadace Naše dítě Zuzana Baudyšová nebo ministr dopravy Antonín Prachař na Přerovsku. Mezi jeho soupeře budou patřit bývalá senátorka Jitka Seitlová, která křeslo v horní komoře opustila kvůli pozici zástupkyně ombudsmana.

Ze známých advokátů nasadili lidovci v Praze Václava Lásku a občanští demokraté Oldřicha Choděru

V Brně bude o místo v Senátu soupeřit odvolaná ředitelka Úseku kontroly a kvality staveb na Ředitelství silnic a dálnic ČR Miloslava Pošvářová (za zelené a Piráty). Jejími konkurenty budou mimo jiné ředitel brněnské Úrazové nemocnice Brno Karel Doležal (ČSSD) a trenér basketbalistek Jan Bobrovský (ODS).

V Praze nominovala ODS někdejšího ředitele Ústavu pro studium totalitních režimů Pavla Žáčka, na Strakonicku odvolaného ředitele šumavského parku Jiřího Mánka. KSČM v tomto obvodu navrhla bývalou krajskou radní pro školství Vítězslavu Baborovou, která na funkci rezignovala po protestech veřejnosti. KDU-ČSL na Lounsku vsadila na Lea Steinera, bývalého úředníka dotačního úřadu Severozápad, který upozornil na údajné machinace s evropskými dotacemi.

Ze známých advokátů nasadili lidovci v Praze Václava Lásku a občanští demokraté Oldřicha Choděru. TOP 09 na Pelhřimovsku proti předsedovi horní komory Milanu Štěchovi (ČSSD) nominovala advokáta a písničkáře Ivo Jahelku. Gajdůškové se znovuzvolení na Zlínsku pokusí překazit například někdejší ředitel slušovického družstva František Čuba ze Strany práv občanů.

V barvách hnutí Úsvit bude na Olomoucku o přízeň voličů usilovat ředitel Rádia Haná Pavel Foretník. Mezi pražskými kandidáty jsou pak také legendární fotbalista Antonín Panenka nebo náhradník kosmonauta Vladimíra Remka Oldřich Pelčák, kterého navrhla ČSSD.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: čtk, mp
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Hamáček zalapá po dechu…“ Přinášíme zprávy z politického podsvětí o dění uvnitř socdem. Prachy, vliv, prachy a zase prachy. Tohle se líbit nebude

4:43 „Hamáček zalapá po dechu…“ Přinášíme zprávy z politického podsvětí o dění uvnitř socdem. Prachy, vliv, prachy a zase prachy. Tohle se líbit nebude

Stačilo pár slov senátora Lásky, aby se věci daly do pohybu. Šlo o jediné: senátor se opřel do minis…