Do pražského protonového centra zavítal holandský velvyslanec. Působí na něj prý impozantně

20.03.2014 18:08

Pražské protonové centrum navštívil ve čtvrtek velvyslanec Nizozemského království Eduard W. M. V. Hoeks. Důvodem jeho návštěvy bylo nejen prohlédnout si to, jak se onkologicky nemocní pacienti v tomto centru léčí, ale navázat i užší spolupráci s tímto centrem.

Do pražského protonového centra zavítal holandský velvyslanec. Působí na něj prý impozantně
Foto: Archiv PTC
Popisek: Protonové centrum v Praze

„Může se stát, že k nám budou přijíždět i pacienti z Holandska. Ale co je celkem zajímavé, to je to, že i v Holandsku zvažují výstavbu protonových center. Má se na tom - na rozdíl od naší země - podílet místní vláda," prozradil k dalším možným důvodům návštěvy velvyslance mluvčí protonového centra Vladimír Šulc.

Poté, co si velvyslanec prohlédl místa, která představují pro řadu lidí obrovskou naději do dalšího plnocenného života, byl nadšený tím, kam medicína pokračuje. Zvlášť ho zaujal výklad toho, jak se plánuje konkrétní léčba nádoru u každého pacienta, jak se plánuje to, jak přesně půjdou paprsky protonu nádorem. V jeho zemi totiž dokončují a připravují výstavbu hned čtyř protonových center. E. Hoeks se chce proto osobně zasadit o to, aby se brzy potkali lékaři a další specialisté obou zemí a aby tak vzájemné předávání zkušeností mezi specialisty bylo ještě intenzivnější.

Proton až k 9000 Holanďanům ročně... A u nás?

Holandsko, kde žije 17 milionů obyvatel, dospělo na základě podrobných analýz k závěru, že protonová terapie by měla být indikována zhruba 9 000 onkologickým pacientům ročně. Rada holandských zdravotních pojišťoven předložila vládě dokument, který s přihlédnutím k současným možnostem stanovil co nejaktuálnější potřebu protonové léčby rakoviny zatím pro 3 500 pacientů ročně. I proto připravují hned čtyři centra na různých místech země.

„Zařízení na mě působí imponujícím způsobem. Viděl jsem, jak vyspělá technologie dokáže úspěšně bojovat s vážnou nemocí. I v Holandsku jsme se rozhodli pro výstavbu protonových center. A to je důvod, proč osobně velmi stojím o kooperaci našich a českých specialistů,“ řekl při své návštěvě E. Hoeks ParlamentnímListům.cz. „Jsem nadšený z moderního českého centra a profesionality všech lidí, kteří v něm pracují. Jistě je dobré, že všichni rovněž hovoří anglicky a k pacientům se chovají velice přívětivě. Jsem pyšný, že jsem ho mohl navštívit a věřím, že i pro naše lékaře budou praktické zkušenosti přínosné,“ dodal.

Léčit se v pražském protonovém centru mohou většinou jen ti, co si léčbu zaplatí sami

Ačkoli je léčba protonem v mnoha druzích rakoviny velmi účinná a prakticky bez následků, zůstává možnost léčit se jím pro mnohé nedostižným snem. Mezi protonovým centrem, některými lékaři a zdravotními pojišťovnami se totiž rozzuřel boj, u kterého lze jen těžko odhadnout, kdy skončí. Podstatné však je, že čeští pacienti, kteří nejsou schopni si léčbu uhradit vlastními prostředky, se z velké části do tohoto centra nedostanou - v lepším případě odjíždějí za stejnou léčbou do Mnichova. Zatímco české centrum zeje prázdnotou - alespoň co se týká českých pacientů. Jinak je v tuto chvíli podle Vladimíra Šulce, marketingového ředitele PTC Šulce vytíženo z 94 procent (pacienty z ciziny). I přesto, že jde o unikát, poněvadž podobných center dosud ve světě moc není. Situace se však rychle mění. 

Náskok ztrácíme

Zajímavostí je, že například i Švédsko staví v současné době protonové centrum se srovnatelnou kapacitou, jako je to pražské (až 2 500 pacientů ročně). Zařízení v Uppsale přijme první pacienty již letos, v současné době se jejich experti školí v českém centru. 

Čeští onkologičtí pacienti, pokud nejsou klienty Vojenské zdravotní pojišťovny ČR, mají nyní prakticky jedinou možnost - zaplatit si léčbu sami.

Zdravé orgány a tkáně v okolí nádoru jsou prakticky nezasaženy škodlivým zářením

Renomovaný časopis Physics World zařadil léčbu hadrony (těžké částice, mezi které patří protony) mezi pět nejvýznamnějších fyzikálních objevů za posledních 25 let. „Protony, jakožto hmotné nabité částice, dokážeme díky naší nejmodernější technologii dopravit s milimetrovou přesností do nádoru, tam je zastavit a jejich energií zničit nádorové buňky. Zdravé orgány a tkáně v okolí nádoru jsou prakticky nezasaženy škodlivým zářením,“ vysvětlil na těchto odborných stránkách ředitel Fyzikálního ústavu Akademie věd ČR Jan Řídký.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: ahe

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Na to nemáte nárok! Profesor Pafko uzemnil Žantovského. Jde o Zemanovo zdraví

22:07 Na to nemáte nárok! Profesor Pafko uzemnil Žantovského. Jde o Zemanovo zdraví

„Lékař nemůže sdělovat informace podle funkce pacienta, v žádném případě,“ uvedl dnes ve vysílání ro…