Do roka a do dne se všichni Romové sjednotí, věštil v televizi předseda jejich partaje

1. 10. 2013 19:57

„Jsme jeden národ. Snažíme se proto především pro Romy vydobýt lepší podmínky,“ prohlásil v pořadu Interview Daniely Drtinové Miroslav Tancoš, předseda Romské demokratické strany.

Do roka a do dne se všichni Romové sjednotí, věštil v televizi předseda jejich partaje
Foto: Hans Štembera
Popisek: Předseda Romské demokratické strany Miroslav Tancoš

Základem úspěšného fungování státu představují podle Tancoše investice do firem a sociálních služeb, aby se občané cítili spokojeni. „Musí se šetřit, ale je potřeba myslet na staré lidi, nemocné a matky s dětmi,“ zdůraznil. Pokud by jeho strana ve volbách uspěla, snažil by se prý zejména o to, aby vznikala nová pracovní místa, a to jak ze strany státu, tak i soukromého sektoru. Zároveň by usiloval o vznik dohody o zaměstnancích z jiných evropských zemích, kteří prý často zabírají pracovní místa Čechům.

Tancoš uvedl, že důležité je, aby Romové nebyli neustále oddělováni od Čechů a měli stejné podmínky pro život jako oni. „Máme jednu Ústavu, jedny zákony. Musíme najít společný dialog,“ dodal. Řada Romů totiž dle jeho slov žije v bídě, utrpení a na okraji společnosti. Je proto prý důležité podat jim pomocnou ruku, a to hlavně prostřednictvím pracovního místa.

Rasová nesnášenlivost má sociální kořeny

Rasová nesnášenlivost, která v posledních měsících bují čím dál hlasitěji, je podle jeho názoru zakořeněna právě v sociálních rozdílech. „Rom, když vezme sousedovi železo, nakrmí tím rodinu, ale vznikají pak nesnášenlivosti. A proti těm chceme bojovat,“ řekl.

Tancoš prozradil i své plány ohledně zařazení Romů do českého školství. Kritizoval, že je v zemi nedostatek mateřských školek a žádné romské vychovatelky. Etnokulturní pohled na výchovu dětí by podle jeho slov byl zaručen právě jejich výstavbou a romskými učiteli. „Stálo by to asi dost peněz, ale jsem přesvědčen, že hodně prostorů ve městech je nevyužíváno a zbytečně to chátrá,“ míní.

Spolupráce s TOP 09 nepřipadá v úvahu

Potenciální koaliční partnerství spatřuje Tancoš ve spolupráci s ČSSD, KDU-ČSL či Stranou zelených. Naopak odmítá jakoukoliv společnou činnost s DSSS či TOP 09. Spolupráci s KSČM nevyloučil, protože se podle jeho slov v ní nacházejí schopní lidé, například místopředseda strany Jiří Dolejš.

„Věřím, že do roka a do dne se podaří sjednotit všechny Romy v zemi, například prostřednictvím všeromského sjezdu,“ zadoufal závěrem.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: nem

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Dámě z ciziny kavárníci nadávají, že pozvala na výstavu Babiše. Ona na oplátku vytáhla hororový zážitek s Fajtem a Hermanem

19:41 Dámě z ciziny kavárníci nadávají, že pozvala na výstavu Babiše. Ona na oplátku vytáhla hororový zážitek s Fajtem a Hermanem

Publicista Jiří Peňas, který se na webu Echo24 věnuje kultuře, napsal pár řádek o odvolaném řediteli…