Dobeš a Klaus ml. uvádí: Testy na ZŠ ukáží, kdo má na gymnázium

9. 11. 2011 9:28

Maturita je zkouškou dospělosti. Není však jediným důležitým testem, který musí školáci podstoupit. Již nyní se musí vypořádat s mnohdy náročnými přijímacími zkouškami na střední školy. Možná, že jim přibudou i zkoušky další, srovnávací testy v páté a deváté třídě. Půjde v nich o hodně.

Dobeš a Klaus ml. uvádí: Testy na ZŠ ukáží, kdo má na gymnázium
Foto: Hans Štembera
Popisek: Josef Dobeš
reklama

Ministru školství Josefu Dobešovi se totiž zalíbil návrh jeho poradce Václava Klause mladšího, který chce, aby děti, které propadnou ve srovnávacích zkouškách po 5. Nebo 9. Třídě základní školy, nesměly studovat na gymnáziu nebo maturovat na střední škole, informuje deník Mladá fronta Dnes.

„Pánbůh zaplať za tenhle postoj. Kdo neudělá standard v pětce, tak je přirozené a jasné, že by neměl být přijat na víceleté gymnázium," plesá nad návrhem Asociace aktivních škol, za kterou vystupuje ministrův poradce Václav Klaus mladší. Hranici úspěšnosti, která by poslala děti k maturitě, nebo na učiliště, ovšem ministr zatím spočítanou nemá.

Stres a segregace dětí? Ale kdepak, bude to brnkačka, slibuje Klaus mladší

Naostro se má projekt rozběhnout v květnu 2014, během následujících měsíců a let má celý systém projít řadou testování a generálek. Psycholog Jeroným Klimeš se ovšem bojí, že děti čeká nepřiměřené vypětí: „Jsou to vlastně dvě nové maturity, které otevírají, nebo zavírají dveře, ale to jsme na základkách nedělali, abychom děti nestresovali."

Změna má ovšem hodně kritiků. „Testy mohou ve finále vést ke škatulkování škol i dětí. To není dobré," myslí si stínový ministr školství z ČSSD Marcel Chládek. Řadě učitelů se nelíbí systém testování, který podle nich neprověří třeba schopnost žáků komunikovat. Mnohým z kantorů také vadí příliš brzká selekce dětí.

Autoři návrhu se brání, že zkouška bude naprosto triviální a že se pokouší řešit přebujelý systém středních škol, které kraje nejsou v obavách z nevole voličů schopné regulovat.


Čtěte také:

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: pal
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

,,Po*ebaná hnojiva." ,,Nejezdi ve Ferrari!" Bohatý člen TOP 09 zažil Babiše. Dávno. Nenadává

13:01 ,,Po*ebaná hnojiva." ,,Nejezdi ve Ferrari!" Bohatý člen TOP 09 zažil Babiše. Dávno. Nenadává

Člen TOP 09 a bývalý ředitel Komerční banky Radovan Vávra byl hostem podcastu Insider na Infu. V poř…