Dobeš chce dát 100 tisíc studentům, které vyloučili za komunismu

19.11.2011 8:27 | Zprávy

Až stovky studentů za minulého režimu museli opustit školy kvůli názorům svých rodičů nebo vlastních. Na začátku 90. let proto mohli žádat o kompenzaci v rámci mimosoudních rehabilitací. Ministr školství Josef Dobeš (VV) jim teď navíc dá 100 tisíc korun. Informuje deník Právo.

Dobeš chce dát 100 tisíc studentům, které vyloučili za komunismu
Foto: Zbyněk Pecák
Popisek: Josef Dobeš

Studenti, které stihly nejtvrdší represe v letech 1948 až 1956, už mohou o kompenzaci žádat. Čas mají ale jen do konce letošního roku. Umožňuje jim o nařízení vlády z roku 2009, prosadila ho tehdejší ministryně úřednické vlády Miroslava Kopicová poté, co ve sněmovně dvakrát neprošel návrh podobného zákona.

V současnosti se o kompenzace přihlásilo dvakrát víc lidí, než se počítalo

Na ministerstvo školství zatím dorazilo 1149 žádostí. Přihlásilo se prý dvakrát víc lidí, než se počítalo. Uspělo 994 žadatelů a místo původních 25 milionů se vyplatilo 90,5 milionu korun, píše deník Právo.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: vfe

Jaroslav Foldyna byl položen dotaz

Rusko a pan Foldyna

Pane Foldyno, Vy jste nikdy neslyšel, jak vznikla Velká Rus, Sovětský svaz, kdo si rozdělil Evropu nejdříve s Hitlerem než SSSR Hitler podrazil? SSSR nás v roce 1968 nenapadl? Rusko si nevynucuje poslušnost sousedů vojenským napadením? Máte vůbec nějaké vzdělání? Nevypadá to tak.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Neschopnost nebo to někdo chtěl? Zdržené Dukovany jdou za vládou, odhalil profesor

18:29 Neschopnost nebo to někdo chtěl? Zdržené Dukovany jdou za vládou, odhalil profesor

Na konferenci o budoucnosti Evropy v měnícím se světě, kterou v Poslanecké sněmovně pořádali Radim F…