Dobeš filmařem: Natáčí seriál za dotace Evropské unie

31.01.2012 10:33

Ministr školství Josef Dobeš, přišel na způsob, jak zužitkovat dotace z Evropské unie. Natočí 14dílný historický seriál Češi v Evropě. Rozhodně nepůjde o žádný nízkorozpočtový projekt, seriál vyjde na téměř 200 milionů korun. Evropská komise ale nemá pro Dobešovy režisérské ambice přílišné pochopení a stěžuje si na pochybné projekty.

Dobeš filmařem: Natáčí seriál za dotace Evropské unie
Foto: Hans Štembera
Popisek: Josef Dobeš
reklama

„Tento seriál, to už je jen třešnička na dortu,“ povzdechl si šéf poslaneckého klubu TOP 09 Petr Gazdík. „Takový postup ministra je celoevropskou ostudou pro Českou republiku a může vážně zpochybnit naši schopnost transparentně čerpat prostředky z fondů.“

Seriál není jediným Dobešovým husarským kouskem v čerpání evropských dotací. Trnem v oku Evropské komisi je také projekt OKNO a SPORT. OKNO neboli Obecné kompetence našim občanům za půl miliardy, který má vzdělávat občany ve finanční a právní gramotnosti prostřednictvím médií. Projekt SPORT za 650 milionů si dává za cíl vzdělávat trenéry a učitele tělocviku a přivést mládež ke sportu.

Neexistuje žádný finanční plán

Vznik obou projektů se zástupci komise nikdo neprojednal a není to poprvé. „Neexistuje žádný finanční plán projektu, který by umožnil řádné posouzení výdajů. Největší část rozpočtu, 53 procent, je plánována na analýzy, podklady a televizní spoty, což je prostě nepřijatelné. Příjemci peněz mají být konkrétní lidé, ne mediální společnosti,“ píše zástupce Evropské komise Aurelio Cecilio v dopisu, o němž informovaly LN a HN.

„Projekty OKNO a SPORT mají nulový přínos,“ řekl Právu Petr Gazdík s tím, že pouze uměle vytvářejí pozice pro lidi, jako je poradce Dobeše Jiří Baumruk. „Hlavně ale oba projekty mají obrovský korupční potenciál a jdou tak jednoznačně proti vládním protikorupčním snahám. Dobeš jednoznačně dokázal, že nedokáže správně administrovat evropské fondy.“ Premiér Petr Nečas chce se chce s Dobešem kvůli dotacím znovu sejít. Dal mu tři měsíce na urovnání sporného čerpání.


 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor:

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Tohle chceme? Vzali nám svobodu. Ministr Plaga se jen směje. Poslankyně rozpálila demonstraci

9:48 Tohle chceme? Vzali nám svobodu. Ministr Plaga se jen směje. Poslankyně rozpálila demonstraci

Na hlavním náměstí v Liberci se v sobotu sešly stovky lidí, aby vyjádřily nespokojenost se současným…