Dobeš kritizuje Dvořákovou. Jednání její komise přirovnal k 50. létům

25.10.2011 17:03

Ministr školství Josef Dobeš kritizuje profesorku Vladimíru Dvořákovou. Ta je zároveň i šéfkou Akreditační komise a nyní jí prochází pod rukama prověrky na soukromých vysokých školách. Dobešovi vadí, že Dvořáková mluví v médiích.

Dobeš kritizuje Dvořákovou. Jednání její komise přirovnal k 50. létům
Foto: Hans Štembera
Popisek: Josef Dobeš

"S jistou mírou nadsázky mediální počínání předsedkyně Akreditační komise připomíná 50. léta, kdy dělníci v závodech předem rozhodovali o výsledcích politických soudů. Stejně tak profesorka Dvořáková vyvíjí svými výroky v médiích nepřípustný nátlak. Oba případy nejsou definitivně rozhodnuté. Jako ministr jsem nepodepsal ještě žádný závěr," uvedl ministr školství Josef Dobeš.

Akreditační komise, které Vladimíra Dvořáková předsedá, nyní řeší prověrky na soukromých vysokých školách. Dvořáková ale o případech prý příliš mluví v médiích, i když ministerstvo prověrky ještě nedokončilo.

Související: Dvořáková: Vysoké školství se nezlepšuje. A může za to také Dobeš

Celý spor vznikl kvůli návrhu Akreditační komise na omezení akreditace Univerzitě Jana Amose Komenského (UJAK) a zároveň úplnému odebrání akreditace Bankovnímu institutu. Ministerstvo však poprvé v historii vyhovělo odvolání UJAK.

Dvořáková však postup ministerstva v médiích kritizovala. Na UJAK studovali i někteří politici nebo někdejší šéfka Dobešova kabinetu. Už ale i jiné školy si dříve stěžovaly, že Dvořáková o jednotlivých kauzách mluví s médii. Nyní Dobeš počítá s tím, že starost o akreditační řízení převezme místo Akreditační komise nový nezávislý úřad.

Více studentů, stejně učitelů

Dvořáková například v pořadu Impulsy Václava Moravce hovořila o UJAK v souvislosti s tím, že místo aby nabrala podle plánu 300 studentů, jejich počet se vyšplhal na 1700 a počet pedagogů zůstal stejný. „Studenti si stěžovali, že na ně pedagogové nemají dostatek času při konzultování bakalářských prací a samotné práce byly nevalné kvality. My jsem navrhli omezení oborů, dokud si škola svoje problémy nevyřeší. Ředitel odboru vysokých škol ministerstva toto doporučení odmítl," uvedla v radiu Dvořáková.

„Já bych řekla, že se nezlepšuje, naopak se zhoršují podmínky pro fungování akreditační komise," řekla Dvořáková na adresu Dobešova ministerstva.

K Bankovnímu institutu pak poznamenala, že je problémem jeho kyjevská pobočka a údajně pochybné studium studentů, hlavně z Maďarska a Ukrajiny. „Napsali jsme zprávu, aby ministerstvo školství zahájilo trestní řízení. Tady nejde jenom o nekvalitní výuku, docházelo zde k podvodným řízením se zahraničními studenty. Jde o bezpečnostní problém. Tím, že studovali na české škole, nemusí pak žádat o pracovní povolení do Evropské unie," prohlásila Dvořáková.

Čtěte více:
Vysoké školy se obávají omezení své autonomie. Hrozí od Dobeše  
Zástupci vysokých škol odmítají školné. Studenti ho prý nedokáží splatit 
Premiér Nečas: Vysoké školy musí vychovávat elitní studenty 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: pan

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Exšéf ČSSD Paroubek má co říct k hromadnému odchodu z kandidátky na jihu Moravy. Je to silné

20:20 Exšéf ČSSD Paroubek má co říct k hromadnému odchodu z kandidátky na jihu Moravy. Je to silné

Bývalý premiér Jiří Paroubek schvaluje zásah vedení ČSSD do kandidátky v Jihomoravském kraji, kam by…