Dobešovu reformu kritizuje už i Akademie věd

31. 1. 2012 20:53

Akademie věd se připojila ke kritikům reformy vysokého školství. Vyplývá to z dnešního stanoviska její Akademické rady. Reformu odmítá především akademická obec a reprezentace vysokých škol, která požaduje stažení a přepracování věcných záměrů obou chystaných zákonů, které mají upravit postavení univerzit, jejich samosprávu i školné.

Dobešovu reformu kritizuje už i Akademie věd
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ex-ministr školství Josef Dobeš
reklama

Podle Akademické rady je zřejmé, že přípravu a projednávání zákonů poznamenaly nedostatky, které oprávněně vzbudily protesty reprezentací vysokých škol a akademických obcí. Největší problémy vidí rada zejména u věcného záměru zákona o finanční pomoci studentům, který v jeho současné podobě nepovažuje za vhodné řešení.

Výzkumné instituce jsou opomíjeny

Vadu chystané legislativy rada vidí také v jejím úzkém zaměření jen na na vysoké školy, což prý brání plnému využití vzdělávacího potenciálu Akademie věd. "Úloha veřejných výzkumných institucí by proto měla být rovněž legislativně ukotvena v příslušných ustanoveních zákona o vysokoškolském vzdělávání," uvádí se ve stanovisku.

Akademická rada podporuje snahu o výraznější diferenciaci vysokých škol a zvýšení kvality vysokoškolského vzdělávání. Pouze kvalitní vzdělání, věda a výzkum jsou podle ní skutečným základem, z něhož může vyrůstat prosperita země. Politická diskuse o reformě souvisí se základními hodnotami a principy demokratické společnosti, které jsou ve vztahu k úloze vzdělání a vědy dlouhodobě zpochybňovány a relativizovány, tvrdí reprezentace Akademie věd.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: joh
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Láme se chleba, řekl Prymula. Nakažené sestry? Možná jinak. A temná informace o viru u nás

12:02 Láme se chleba, řekl Prymula. Nakažené sestry? Možná jinak. A temná informace o viru u nás

Epidemiolog Roman Prymula by měl odejít z čela Ústředního krizového štábu, neboť by se měl věnovat p…