Dobře situovaní a vzdělaní pravicoví voliči. Ti chtějí nejčastěji euro, uvádí průzkum

1. 4. 2014 12:00

Společnost STEM přinesla pozoruhodnou statistiku, ukazující podporu zavedení eura v České republice a rovněž víru, že se společnou měnu podaří zachovat. Z průzkumu vyplývá, že euru věří zejména lidé vysokoškolsky vzdělaní, voliči pravice a příslušníci materiálně zajištěných tříd.

Dobře situovaní a vzdělaní pravicoví voliči. Ti chtějí nejčastěji euro, uvádí průzkum
Foto: Hans Štembera
Popisek: Měna Euro
reklama

Anketa

Má Česko přijmout euro?

19%
81%
hlasovalo: 9160 lidí

Na dotaz, zda se podaří společnou měnu udržet, odpovědělo kladně 48 procent, což je o dvě méně než při minulém průzkumu vloni v dubnu. Plných patnáct procent si pak myslí, že euro v žádném případě nepřežije.

Na dotaz, zda podporují zavedení eura v České republice, ale bez dvou procent polovina odpověděla „určitě ne“. Dalších 28 procent se k negativní odpovědi kloní umírněněji, 19 procent odpovědělo „spíše ano“ a na jednoznačnou podporu tak zbývá pouhých 5 procent.

Když se obě otázky zkombinovaly, vyšlo statistikům, že plných 50 procent společnou evropskou měnu v ČR nechce, a ani nevěří, že by přežila. Dalších 26 procent věří, že přežije, zavedení v ČR však odmítá. Kladně se k přežití eura i jeho zavedení v naší zemi staví 22 procent a dvě procenta by euro chtěla, ale nevěří, že přežije.

Celý průzkum ZDE.

Když se agentura zaměřila na společenské rozvrstvení jednotlivých odpovědí, vyšlo jí, že mezi lidmi se základním vzděláním podporuje zavedení eura 16 procent, z vyučených 19, maturanti vyjádřili podporu z 26 procent a vysokoškoláci z 38. Podobně stoupala i víra v přežití eura, od 41 procent základně vzdělaných, po 61 procent mezi absolventy vysokých škol.

Bráno podle stranických preferencí evropskou měnu výrazně nejméně podporují voliči KSČM. Pouhých 8 procent z nich se vyslovilo na její podporu. Jen 24 procent pak věří, že euro bude zachováno. Z ostatních stran se pak na společnou měnu nejskeptičtěji dívají voliči ČSSD a Úsvitu. Z nich euro podporuje 20, respektive 21 procent a věří mu 49 a 51 procent z nich.

Na druhé straně nevětší podporu vyjadřují evropské měně voliči TOP 09, ODS a ANO, o něco méně lidovci. Podpora v tomto případě přesahuje třicet procent. Voliči těchto stran zároveň nejvíce věří, že euro přežije - v případě TOP 09 dokonce přes 60 procent.

Z dalších statistik je zajímavá především silná podpora eura ze strany dobře materiálně zajištěných domácností.  Z nich měnu podporuje vysoce nadstandardních 41 procent.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: jav
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

To zaskočí: Nemocná Lucie Bílá, umělci a covid. Proti nim tabulka

10:57 To zaskočí: Nemocná Lucie Bílá, umělci a covid. Proti nim tabulka

Obermaierová, Panenka, Bílá, Trávníček, Čtvrtníček, Ledecký i další. Seznam herců, umělců a jiných c…