Docent politologie: Toto jsou ty nejdivnější volby. Strašně hloupé. O výsledcích rozhoduje náhoda

08.10.2014 7:24

Politolog a historik docent Stanislav Balík považuje komunální a senátní volby za nejpodivnější v naší polistopadové historii. O celostátní politice nám prý nepoví nic, jsme akorát svědky kýčovité a přihlouplé volební kampaně, která vzbuzuje upřímnou touhu, ať už je co nejdřív po všem.

Docent politologie: Toto jsou ty nejdivnější volby. Strašně hloupé. O výsledcích rozhoduje náhoda
Foto: STAN
Popisek: Stanislav Balík, vedoucí Katedry politologie FSS Masarykovy univerzity
reklama

K označení blížících se komunálních a senátních voleb za nejpodivnější v naší polistopadové historii vede Balíka přesvědčení, že z jejich výsledků nevyčteme téměř nic.

V komunálních volbách jsme totiž místo střetů mezi zastánci silného a slabého státu (města, obce) svědky kýčovitých hesel o vymetání, úklidu a změně. Podle Balíka tak nastává zvláštní politická situace, kdy se mezi sebou nestřetávají politické ideje, ale politika s nepolitikou. Když se k tomu přidá propojenost některých subjektů na podivné struktury v minulosti proplouvajícími celým spektrem, znepřehlednění nabídky kandidátů, jež je každým rokem stále víc, a nesmyslný komunální volební systém, nedozvíme se po sečtení volebních lístků téměř nic.

Ruskou ruletou jsou podle Balíka i senátní volby. V nich se podobně jako v komunálních volbách každým rokem zvyšuje počet kandidujících, což údajně vede k tomu, že se výsledek prvního kola stává čím dál více nevyzpytatelným. „O co jde? O to, že o výsledku fakticky rozhoduje náhoda, respektive zbytečné rozdrobení nabídky. Kandidát ČSSD je sice schopen porazit kandidáta KSČM, ale kdyby se měl utkat třeba s reprezentantem TOP 09, který nepostoupil kvůli pár hlasům, prohrál by,“ vysvětluje politolog ve svém článku uveřejněném v MF Dnes.

Když si to Balík sečetl, došel k závěru, že ani z výsledků senátních voleb není šance se něco dozvědět. „Více než bychom si přáli, se naopak dozvídáme z volebních kampaní. Kandidátka na primátorku cítí jako nezbytné opřít se o rady ministra financí – což by ji za normální situace mělo v samosprávě totálně diskvalifikovat. Lidová tvořivost všech stran i nezávislých, vyskakující z plakátů, letáků a videí, víc než sounáležitost vzbuzuje touhu, ať už je co nejdřív po všem. To vše dohromady vede k velké skepsi ohledně kvality našeho zastupitelského systému jako takového,“ uzavírá Balík. 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: luš
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Plán proti Zemanovi, který ho smete. Zmíněn Kalousek. Budete koukat

7:30 Plán proti Zemanovi, který ho smete. Zmíněn Kalousek. Budete koukat

Začátek kampaně na Hrad. Tak vidí nejeden komentátor či politik odchod Miroslava Kalouska z Poslanec…