Dohnal je šéfem Vězeňské služby a Pelikán s tím zřejmě nic neudělá

18. 12. 2015 16:50

Petr Dohnal je v tuto chvíli generálním ředitelem Vězeňské služby. Funkce později jmenovaného šéfa Vězeňské služby Pavla Ondráška zaniká, řekl dnes na tiskové konferenci ministr spravedlnosti Robert Pelikán (ANO). Reagoval tak na verdikt soudu, který zrušil správní rozhodnutí bývalé ministryně spravedlnosti Heleny Válkové (ANO) a Pelikána týkající se Dohnalova odvolání.

Dohnal je šéfem Vězeňské služby a Pelikán s tím zřejmě nic neudělá
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ministr spravedlnosti Robert Pelikán v pořadu OVM
reklama

"Bylo nám doručeno rozhodnutí městského soudu v Praze, kterým bylo zrušeno rozhodnutí bývalé ministryně Heleny Válkové o odvolání brigádního generála Dohnala z funkce. Vzhledem k tomu, že nabývá toto rozhodnutí právní moci okamžikem doručení, tak pan generál Dohnal je v tuto chvíli generálním ředitelem Vězeňské služby," konstatoval Pelikán.

Nehrozí podle něj, že by ve funkci šéfa Vězeňské služby byli dva lidé, jak tomu bylo v minulosti u policie. V takovýchto případech podle něj zrušením rozhodnutí o odvolání zaniká funkce toho později jmenovaného ředitele.

Jedinou cestou k odvolání Dohnala, jakou nyní ministr vidí, je zahájení kárného řízení. Kdyby skončilo určitým typem sankce, tak pak by to podle něj dávalo důvod k odvolání. "Ale já si samozřejmě musím ještě situaci více promyslet a zanalyzovat, ale v tuto chvíli tam žádný prostor pro kárné řízení nevidím," poznamenal.

Pelikánova předchůdkyně ve funkci Válková odvolala šéfa Vězeňské služby počátkem dubna 2014 pro ztrátu důvěry a kvůli údajným problémům v hospodaření. Dohnal proti tomu podal rozklad. Řízení o rozkladu Válková v červenci přerušila do doby, než Generální inspekce bezpečnostních sborů prošetří podezření o údajně předražené zakázce z Dohnalovy éry.

Dohnal mezitím ale uspěl se žalobou na ochranu proti nečinnosti správního orgánu, pražský městský soud jí letos v květnu vyhověl. Pelikán na základě verdiktu soudu musel rozhodnout do 30 dnů od doručení rozsudku. Koncem června Pelikán zamítl Dohnalův rozklad a potvrdil tak jeho odvolání z funkce.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: spa
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Vy máte vedlejšák v České televizi, rýpal Kováčik do Piráta. A pak nejspíš naštval všechny neziskovky

13:39 Vy máte vedlejšák v České televizi, rýpal Kováčik do Piráta. A pak nejspíš naštval všechny neziskovky

„Politika v době šílené. Podle čeho se pozná, kdo je vlastně ve vládě a kdo v opozici?“ zahájil deba…