Dohody TTIP a CETA byly hlavními tématy neformálního jednání ministrů obchodu EU v Bratislavě

23.09.2016 15:10

Komplexní hospodářská a obchodní dohoda s Kanadou (CETA), Transatlantické obchodní a investiční partnerství s USA (TTIP) a modernizace nástrojů na ochranu obchodu společně s případným udělením statusu tržní ekonomiky Číně, takové byly hlavní body neformálního zasedání Rady EU pro zahraniční věci ve formátu ministrů pro obchod v Bratislavě 23. září. Českou republiku reprezentoval ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek.

Dohody TTIP a CETA byly hlavními tématy neformálního jednání ministrů obchodu EU v Bratislavě
Foto: Hans Štembera
Popisek: Miinistr průmyslu a obchodu Jan Mládek

„Dohoda TTIP se neprávem stala symbolem problémů, které reprezentují obecné obavy, ale nesouvisí tolik s obchodem," uvedl ministr Jan Mládek. „Sjednání dohody TTIP je naopak velice důležité proto, aby si Evropská unie zachovala pozici klíčového hráče ve světové ekonomice," dodal.

Komisařka pro obchod Cecilia Malmström ministry informovala o stavu jednání v návaznosti na intenzivní kontakty probíhající mezi oběma stranami v poslední době. Pokrok byl učiněn především v regulatorním pilíři a odstraňování netarifních překážek obchodu. Problémy naopak přetrvávají u přístupu na trh, kde bude potřeba pokročit zejména v oblasti veřejných zakázek.

Jednání jsou složitá, a je jasné, že nebudou dokončena za administrativy prezidenta Obamy. To ale neznamená, že je zde důvod pro jejich zastavení. Chceme v jednáních pokračovat tak, abychom mohli co nejlépe navázat s novou americkou administrativou," uzavřel ministr Mládek. Aktuální stav vyjednávání o TTIP se do konce letošního roku bude diskutovat ještě na Evropské řadě v říjnu a na formálním zasedání Rady pro zahraniční věci ve formátu ministrů pro obchod v listopadu.

Ministři všech členských států vyjádřili širokou podporu dohodě CETA. Považují ji za velmi ambiciózní a reflektující společné hodnoty obou celků. Komisařka Cecilia Malmström sdělila ministrům záměr Evropské komise připravit s Kanadou společné prohlášení, které vyjasní veškeré pochybnosti a obavy kolem této dohody, především pokud jde o problematiku veřejných služeb, právo na regulaci ve veřejném zájmu či ochranu investic. 

Česká republika podpoří veškeré kroky, které povedou k tomu, aby dohoda CETA byla implementována co nejdříve. Většina členských států vyjádřila přání, aby dohoda byla schvalována v rámci mimořádného jednání Rady pro zahraniční věci ve formátu ministrů pro  obchod dne 18. října 2016 tak, aby se mohl podpis dohody uskutečnit během summitu EU Kanada na konci října.

Na závěr zasedání se uskutečnila diskuze o vyjednáváních o vícestranné Dohodě o environmentálním zboží (EGA) a Dohodě o obchodu službami (TiSA), u nichž existuje ambice, že budou dokončeny v letošním roce. V rámci pracovního oběda si pak ministři vyměnili názor ohledně modernizace nástrojů na ochranu obchodu a možného přiznání statusu tržní ekonomiky Číně.

PR článek

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: Ministerstvo průmyslu a obchodu

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Horáček odhalil pikantnosti ze zákulisí prezidentské kampaně: Na velkoplošnou obrazovku s Drahošem se díval jeden člověk. Vítačka Vášáryová nám ubírala hlasy...

18:55 Horáček odhalil pikantnosti ze zákulisí prezidentské kampaně: Na velkoplošnou obrazovku s Drahošem se díval jeden člověk. Vítačka Vášáryová nám ubírala hlasy...

REPORTÁŽ Máme na víc. Předpremiéru dokumentu s tímto názvem, o posledních prezidentských volbách, vi…