Reportéři České televize zmapovali ve své reportáži výlet osmi desítek lidí z Osvětiman - obce, kde žije kancléř prezidenta Vratislav Mynář - do Prahy 17. listopadu 2015. Nejdříve se zúčastnili v prvních řadách manifestace na Albertově držíce transparenty podporující prezidenta. Poté odjeli až na nádvoří Pražského hradu, kde si prohlédli reprezentační prostory Hradu i v místech, kam se veřejnost normálně nedostane. Výlet se setkal s kritikou v pořadu vystupujících osobností. "Jsou upláceni za podporu a předem sváženi s tím, aby se vyjadřovali určitým způsobem. Je to za odměnu, kterou potom dostanou," mínil zkušený novinář Karel Hvížďala. "Materiální výhody jako je volební guláš, nebo symbolické výhody jako je možnost navštívení prostor Pražského hradu jsou silným popudem. Někomu z Prahy ze střední vrstvy se to možná zdá směšné, ale řada důchodců je kvůli obědu zdarma ochotná jet autobusem na akci, kde jim potom vnutí nějaké staré zbytečné krámy. Myslím, že tady ta analogie funguje naprosto perfektně," domníval se mediální expert Jakub Horák. Samotná demonstrace mu připomínala komunistické první máje, kde mají všichni stejné plakáty.
"Nejzajímavější věc na tom je, že to působí tak, že si tímto způsobem prezident Zeman kupuje hlasy a podporu," uvedl ředitel Amnesty International ČR David Ondráčka. "Je to jako za komunismu. Zájezdy, organizovaná shromáždění, organizované akce. Vybraní lidé byli odměňováni různým způsobem. Je to návrat do komunismu," sdělil politolog Rudolf Kučera. "Studenti nejsou vpuštěni na Albertov, kde chtějí položit květiny. A potom roztleskávači přivezení z Moravy jsou tam vpuštěni protekčně. Ukazuje se, že ten povel shora od prezidenta protéká až k policii na ulici," řekl v ČT Ondráčka.
"Pražská kavárna" si chystala na Albertov vajíčka a červené trenýrky
ParlamentnímListům.cz okomentoval pořad mediální expert Jiří Mikeš. "Česká televize je antizemanovská. O tom svědčí to, jak to natočili a jaké lidi si vybrali. Nebyl tam nikdo, kdo by hájil to, proč ten zájezd Zeman, respektive jeho kancléř udělal," domnívá se. "Na Albertov se chystala ve spolupráci se studenty takzvaná pražská kavárna. O tom není pochyb. Určitě by byli zase nějaké provokace proti Zemanovi. Možná, že by nechyběla ani vajíčka či červené trenýrky," upozornil. "Je to konflikt mezi městem a venkovem. A jestli tam kancléř pozval spoluobčany z Osvětiman, je to asi frajerské, asi se před nimi chtěl ukázat, ale proč ne. Oni to určitě ocenili," myslí si Mikeš.
S kritikou se v pořadu setkal i fakt, že účastníci zájezdu prošli na Hrad bez dostatečné kontroly. "U vstupu do prezidentovy kanceláře je ochranná služba Policie České republiky, která má každého člověka nechat projít rámem. Když jsem tam chodil jako šéf vojenské rozvědky, tak jsem také procházel rámem. Byť všichni věděli, kdo jsem a byl jsem v uniformě generála," konstatoval v ČT generál Andor Šándor. Toto pochybení uznává i Mikeš. "Měli projít těmi rámy, neměli si sedat do těch sedaček. To je pravda. Ale byla to taková vesnická záležitost. Nebylo to nic oficiálního," vyjádřil se pro ParlamentníListy.cz a odmítl i podezření z korupčního jednání. "Tito lidé budou Zemana volit tak jako tak," domníval se.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Oldřich Szaban