Dohra pořadu ČT proti Zemanovi: Když se do Prahy sváželi odpůrci prezidenta, tak televize mlčela. Ale akce na Hradě byla selhání

24.11.2015 21:45

"Česká televize tohle využila k ataku na Zemana. Ona by využila cokoliv. Kdyby s sebou někde fláknul, tak by řekli, že je ožralej. Ale jestli se toho dožije, určitě bude zvolený znovu," míní mediální expert Jiří Mikeš v reakci na pořad Reportéři ČT s názvem Účastníci zájezdu vysílaný v pondělí večer. Podobně se vyjádřil politolog Jan Kubáček. "Miloš Zeman České televizi nevoní. Není to její prezident. Pokud může, tak mu to ráda naznačí," sdělil ParlamentnímListům.cz.

Dohra pořadu ČT proti Zemanovi: Když se do Prahy sváželi odpůrci prezidenta, tak televize mlčela. Ale akce na Hradě byla selhání
Foto: Radim Panenka
Popisek: Diváci projevu prezidenta republiky na Albertově

Reportéři České televize zmapovali ve své reportáži výlet osmi desítek lidí z Osvětiman - obce, kde žije kancléř prezidenta Vratislav Mynář - do Prahy 17. listopadu 2015. Nejdříve se zúčastnili v prvních řadách manifestace na Albertově držíce transparenty podporující prezidenta. Poté odjeli až na nádvoří Pražského hradu, kde si prohlédli reprezentační prostory Hradu i v místech, kam se veřejnost normálně nedostane. Výlet se setkal s kritikou v pořadu vystupujících osobností. "Jsou upláceni za podporu a předem sváženi s tím, aby se vyjadřovali určitým způsobem. Je to za odměnu, kterou potom dostanou," mínil zkušený novinář Karel Hvížďala. "Materiální výhody jako je volební guláš, nebo symbolické výhody jako je možnost navštívení prostor Pražského hradu jsou silným popudem. Někomu z Prahy ze střední vrstvy se to možná zdá směšné, ale řada důchodců je kvůli obědu zdarma ochotná jet autobusem na akci, kde jim potom vnutí nějaké staré zbytečné krámy. Myslím, že tady ta analogie funguje naprosto perfektně," domníval se mediální expert Jakub Horák. Samotná demonstrace mu připomínala komunistické první máje, kde mají všichni stejné plakáty.

"Nejzajímavější věc na tom je, že to působí tak, že si tímto způsobem prezident Zeman kupuje hlasy a podporu," uvedl ředitel Amnesty International ČR David Ondráčka. "Je to jako za komunismu. Zájezdy, organizovaná shromáždění, organizované akce. Vybraní lidé byli odměňováni různým způsobem. Je to návrat do komunismu," sdělil politolog Rudolf Kučera. "Studenti nejsou vpuštěni na Albertov, kde chtějí položit květiny. A potom roztleskávači přivezení z Moravy jsou tam vpuštěni protekčně. Ukazuje se, že ten povel shora od prezidenta protéká až k policii na ulici," řekl v ČT Ondráčka.

"Pražská kavárna" si chystala na Albertov vajíčka a červené trenýrky

ParlamentnímListům.cz okomentoval pořad mediální expert Jiří Mikeš. "Česká televize je antizemanovská. O tom svědčí to, jak to natočili a jaké lidi si vybrali. Nebyl tam nikdo, kdo by hájil to, proč ten zájezd Zeman, respektive jeho kancléř udělal," domnívá se. "Na Albertov se chystala ve spolupráci se studenty takzvaná pražská kavárna. O tom není pochyb. Určitě by byli zase nějaké provokace proti Zemanovi. Možná, že by nechyběla ani vajíčka či červené trenýrky," upozornil. "Je to konflikt mezi městem a venkovem. A jestli tam kancléř pozval spoluobčany z Osvětiman, je to asi frajerské, asi se před nimi chtěl ukázat, ale proč ne. Oni to určitě ocenili," myslí si Mikeš.

S kritikou se v pořadu setkal i fakt, že účastníci zájezdu prošli na Hrad bez dostatečné kontroly. "U vstupu do prezidentovy kanceláře je ochranná služba Policie České republiky, která má každého člověka nechat projít rámem. Když jsem tam chodil jako šéf vojenské rozvědky, tak jsem také procházel rámem. Byť všichni věděli, kdo jsem a byl jsem v uniformě generála," konstatoval v ČT generál Andor Šándor. Toto pochybení uznává i Mikeš. "Měli projít těmi rámy, neměli si sedat do těch sedaček. To je pravda. Ale byla to taková vesnická záležitost. Nebylo to nic oficiálního," vyjádřil se pro ParlamentníListy.cz a odmítl i podezření z korupčního jednání. "Tito lidé budou Zemana volit tak jako tak," domníval se.

Česká televize využije jakéhokoliv ataku na Zemana

Česká televize by podle Mikeše měla být skutečně veřejnoprávní. "A sloužit těm i těm. Chyběl mi tam někdo, kdo by řekl - prosím vás, co blbnete. Vždyť přijeli lidé z vesnice za svým spoluobčanem, který je shodou okolností kancléř. Chtěl se jim ukázat, tak je pozval na Hrad," okomentoval dále Mikeš. Nesouhlasí ani s tím, že se do hradních prostor nikdo nedostane. "Před pár lety jsem tady měl kolegy z Evropy, ředitele komunikačních agentur. Požádal jsem Hrad, aby nám tam umožnili vstup. A pustili nás tam. Pravda je, že jsme museli projít rámem. Ale 99 procent lidí bylo ze zahraničí," vzpomíná. "Česká televize tohle využila k ataku na Zemana. Ona by využila cokoliv. Kdyby s sebou někde fláknul, tak by řekli, že je ožralej. Je to boj těch, kteří to prohráli, s těmi, kdo vyhráli bez pomoci médií. Zeman, jak jezdí po krajích, se spoléhá spíše na menší města. Ty budou mít rozhodující hlas. Jestli se toho dožije, určitě bude zvolený znovu," myslí si Jiří Mikeš.

Politolog Jan Kubáček rozdělil své hodnocení do dvou částí. "První věc, ze které se z mého pohledu dělala "Amerika", se děje často, byla organizace svážení podporovatelů na demonstraci. To se děje, dělá to téměř každá organizovaná skupina. Odbory, politické strany, lobbistické skupiny, odpůrci Miloše Zemana, stoupenci Miloše Zemana. V tom nespatřuji nic mimořádného. Děje se to už 20 let, ne-li více. Není to žádný moderní vynález a patent stoupenců Miloše Zemana. I mnohé antizemanovské demonstrace by o tom věděly své a byly na tomto principu organizovány a posíleny. Zajimavé je, že jsem dotyčné neslyšel podobné věci kritizovat, když se svolávaly pod jinými idejemi a cíli do Prahy. Protože se dělalo spoustu svozů a nikdo to neřešil. Tady to vidím nefér a vysloveně jako účelovou záležitost bodnout do Miloše Zemana," hodnotí pro ParlamentníListy.cz.    

"Druhá věc, kterou vidím jako velký problém a je nepatřičná, je přenesení podporovatelů a stoupenců na půdu Pražského hradu. Do míst, která nejsou běžně dostupná. Nebo když jsou přístupná, tak opravdu za mimořádných okolností. A za přísných bezpečnostních opatření a s mnohými kontrolami. Tam z mého pohledu došlo ke zneužití pravomoci kancléře prezidenta republiky. Což by se dít nemělo. Vidím to jako selhání kancléře prezidenta, ale i bezpečnostních sil Hradu. Protože připustili něco, k čemu docházet nesmí, a co by se touto formou odehrávat nemělo. Navíc v situaci mimořádných bezpečnostních rizik, kterých jsme dnes a denně svědky. Přijde mi to hloupé a na úrovni Ztohoven," upozornil na nedávnou trenýrkovou hradní aférku.

Miloš Zeman jim nevoní

O uplácení za podporu prezidenta podle něj nešlo. "Nespatřuji to jako bezprostřední uplácení, protože žádné volby se teď neodehrávají. Nejsem si vědom, že by kancléř někde kandidoval, aby to využíval na posílení svého volebního vlivu. Bezesporu jde o cílení na své sousedy jako upevňování svého vlivu, to jednoznačně ano. Jde o selhání pozice kancléře prezidenta i jako jednoho z článků bezpečnostních sil Pražského hradu. Není možné, aby takováto skupina lidí tam prošla bez bezpečnostní kontroly, aby se dostávala do lokalit, kam běžný smrtelník se nemá šanci dostat, pokud nejde o výjimečnou událost, která je však také pod bedlivou kontrolou bezpečnostních složek Pražského hradu. Tady bych na místě prezidenta republiky zvážil nějakou sankci vůči kancléři i bezpečnostním orgánům Pražského hradu," domnívá se.

Neutrální postoj Česká televize vůči prezidentovi podle něj nedrží. "Je vidět, že Miloš Zeman České televizi nevoní. Není to její prezident. Pokud může, tak mu to ráda naznačí. Děje se to podobně jako vůči Václavu Klausovi. Poslední prezident republiky, který měl sympatie České televize, byl Václav Havel. Bude zajímavé sledovat, jestli bude ještě někdy nějaký prezident, který by splňoval obraz České televize. Václav Klaus a Miloš Zeman to rozhodně nejsou," uzavřel pro ParlamentníListy.cz politolog Jan Kubáček.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Oldřich Szaban

Radek Rozvoral byl položen dotaz

Neslibujete nesplnitelné?

Opravdu jde ještě změnit migrační pakt, když ho podezřele narychlo EP před volbami odsouhlasil? A jak chcete zrušit green deal? Jsem pro, ale myslím, že je to nereálný slib.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Volební plakáty v arabštině. V Německu. Útok a velký povyk

10:22 Volební plakáty v arabštině. V Německu. Útok a velký povyk

V německém Lipsku proběhnou v červnu vedle voleb do Evropského parlamentu také komunální volby. A CD…