Doktor Zbořil varuje. Nás, EU i NATO: Válka s Ruskem je nebezpečná. Ne proto, že se nedá vyhrát, ale...

24.04.2021 7:51

Čeští politici nemají představu o velikosti Ruské federace, válká s ní je velice nebezpečná, komentuje politolog Zdeněk Zbořil česko-ruské vztahy, které eskalují od minulé soboty kvůli novým závažným zjištěním ve vrbětické kauze. Někteří politici se podle něj dopouští klukovin a chovají se tak, jako kdyby už byli ve válce, říká v rozhovoru pro Prvnízprávy.cz.

Doktor Zbořil varuje. Nás, EU i NATO: Válka s Ruskem je nebezpečná. Ne proto, že se nedá vyhrát, ale...
Foto: Hans Štembera
Popisek: Zdeněk Zbořil
reklama

„Ať už ve válce jsme nebo nejsme, tak se někteří naši politici chovají, jako kdybychom v té válce už byli,“ zmiňuje Zbořil, že zatímco ruská diplomacie vůči nám volí takový paternalistický, přestože kritický přístup. Na jejich straně je ale vidět jiná tradice diplomacie.

Na straně naší se podle něj chvílemi objevuje až nedůstojná zahraničně politická koncepce. „Projevuje se to až neuvěřitelnými činy, jako bylo např. vystupování řeporyjského starosty po poradě s panem předsedou ODS Fialou, který stále ještě sní o tom, že bude budoucím předsedou vlády. Také třeba i chováním pražského primátora nebo starosty Prahy 6 a těch dalších, skoro by se chtělo říct klukovin, které používají čeští politici, ať už na regionální a nebo dokonce státní úrovni. Nemluvě už o těch poslancích a senátorech Parlamentu České republiky, kteří o vážných věcech nezodpovědně žertují,“ pokračuje politolog.

Obává se, že disponují nedostatečnou znalostí geografie, politické geografie, tato výtka se dá vztáhnout i na politiky pohybující se na té nejvyšší úrovni. „Někteří naši politici mi připadají v tomto ohledu hluboce nevzdělaní. Pozor na to, že stojíme na bitevním poli proti zemi, jejíž historie je přímo spjata s překreslování map,“ zvedá Zbořil výstražně ukazováček.

Celý rozhovor ZDE

„Nelze se dopustit většího omylu než shlížet shora na mapu světa, kterou rozprostřeli nějací militantní stratégové a kreslí na ni jednou plány elektrifikace nebo „přetváření přírody“, ale také plány hranic vojenských prostorů a bojových front," zdůrazňuje.

„Válka s Ruskem je velice nebezpečná ne snad proto, že se nedá vyhrát, ale proto, že má jakýsi zpětný efekt, který se projevuje tím, že zpětný náraz vždycky zničil odvážného agresora,“ pokračuje Zbořil.

Evropa by v takovém konfliktu mohla skončit jako Hitler. „I Hitler, který chtěl dobývat Anglii, potom celý svět, a skončil u toho, že Velkoněmecká říše zanikla, dokonce rozparcelován na několik malých různými režimy ovládaných celků. Obávám se, aby tak nedopadla i celá slavná Evropská unie včetně těch všech vojenských sdružení jako je Severoatlantický pakt,“ dodává.

 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: nab

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Nenávidím vás!“ Třesk v ODS: Pavel Novotný vypustil strašlivé věci

19:52 „Nenávidím vás!“ Třesk v ODS: Pavel Novotný vypustil strašlivé věci

Řeporyjský starosta Novotný řádil na Twitteru. V centrále ODS nebudou rádi, protože vyjevil nepěkné …