Doktoři nemají odcházet. Ať si obléknou kravaty, radí kardiochirurg Pirk

27.12.2011 15:29

Podle kardiochirurga Jana Pirka, který je šéfem centra IKEM, by doktoři neměli „děkovat a odcházet“. Takto se prý medicína dělat nedá. Podle něj by doktoři spíš měli obléknout civilnější oblečení a s pacientem se klidně bavit v kravatě.

Doktoři nemají odcházet. Ať si obléknou kravaty, radí kardiochirurg Pirk
Foto: Hans Štembera
Popisek: FN Motol
reklama

"Jen říkám, že neděkujeme a neodcházíme. Protože takhle se medicína nedá dělat. Lékaři po promoci, to je vlastně pokračování školy, nemají žádnou právní zodpovědnost a sami nesmějí nic dělat, dokud nemají atestaci. Ve Spojených státech se této etapě v životě mladého lékaře říkalo poslední zbytek otrokářství," řekl v rozhovoru pro MF Dnes Jan Pirk.

Pirk je přednostou kardiocentra IKEM a českou kardiochirurgii chválí. Podle něj je na tom ČR přibližně jako Německo nebo Skandinávie, tedy na velice vysoké úrovni. Oproti tomu Velká Británie dost zaostává.

"Jediné, v čem pokulháváme, jsou hotelové služby a chování personálu k pacientům," naznačil Pirk. V IKEM to ale řeší celkem svérázně.

"Chci, aby doktoři chodili v civilním oblečení a jen přes to bílý plášť. Celí v bílém chodí zřízenci. Když někdo jde na operaci srdce a operatér se mu jde představit a popovídat si s ním a je v obleku s kravatou, odpovídá to významu zásahu pro samotného pacienta. A on vidí, že stejný význam tomu přikládá i ten lékař," vysvětloval.

Pirkovy názory se dost liší oproti Lékařskému odborovému klubu. Například uznává, že lékaři by měli mít klidně platy třikrát vyšší, než je průměrná mzda. Pak ale prý nemůžou mít pracovní dobu. "Medicína nikdy nebyla způsobem, jak vydělat hodně peněz, takže medicínu většinou dělali ti, kteří ji chtěli dělat," uzavírá Pirk.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: pan
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Politickým neziskovkám už ani korunu! Padla výzva premiérovi. A je zde otevřený dopis

14:35 Politickým neziskovkám už ani korunu! Padla výzva premiérovi. A je zde otevřený dopis

Publicista Alexandr Vojta se obrátil na vládu Andreje Babiše (ANO) a navrhl jí, kde najít peníze na …