Donaldovy „sr*čky“: „Vy máte atomovky? Finsko, to je v Rusku?“ Tuhle knihu Trump na pultech nechce

18. 6. 2020 8:51

Někdejší poradce pro národní bezpečnost prezidenta USA Donalda Trumpa, jehož prezident zbavil úřadu v září 2019, prozradil informace ze zákulisí Trumpovy administrativy. Sepsal knihu o tom, o co se Trump pokoušel a jak velké mezery měl v informacích o tom, jak pracuje úřad prezidenta. Trump se teď snaží vydání knihy zabránit. Obrátil se na soud.

Donaldovy „sr*čky“: „Vy máte atomovky? Finsko, to je v Rusku?“ Tuhle knihu Trump na pultech nechce
Foto: Repro Youtube
Popisek: Prezident USA Donald Trump

John Bolton, jenž úřad poradce pro národní bezpečnost v administrativě prezidenta Trumpa zastával 520 dní, tvrdí, že Trump hledal pomoc pro své znovuzvolení u čínského komunistického prezidenta Si Ťin-pchinga. Informace přinesla BBC s odvoláním na New York Times.

Anketa

Je Nora Fridrichová kvalitní novinářka?

7%
93%
hlasovalo: 25584 lidí

Podle Boltona chtěl po Si Ťin-pchingovi, aby Čína nakupovala zemědělské produkty z USA a pomohla tak americkým farmářům. Bolton se o tom rozepsal ve své knize. Napsal v ní také, že Trump „vůbec neměl představu, jak funguje Bílý dům“. O pomoci americkým zemědělcům měl Trump jednat se svým čínským protějškem na summitu G20 v japonské Ósace. Trumpovi spolupracovníci však popírají, že by se takový rozhovor někdy odehrál.

Jako protiargument tomuto tvrzení, že Trump hledal v Číně pomoc pro své znovuzvolení, může posloužit zákon, který dovoluje americké straně uvalovat sankce na ty činitele čínského režimu, kteří se podílejí na represích proti čínským muslimským Ujgurům v provincii Sin-ťiang. Trump zákon podepsal.

Fotogalerie: - Donald Trump a Blízký východ

Přednáška na CEVRO institutu Donald Trump a Blízký...
Přednáška na CEVRO institutu Donald Trump a Blízký...
Eytan Gilboa a Petr Nečas
Petr Nečas a Marek Benda
Andor Šándor
Tomáš Pojar, M.A., prorektor Vysoké školy CEVRO In...

Pokud jde o Trumpovy mezery ve znalostech, prý vůbec nevěděl, že Velká Británie disponuje jadernými zbraněmi a chtěl vědět, zda Finsko náhodou není součástí Ruska.

Z Trumpových úst prý také zaznělo, že novináři jsou špína a měli by je „popravit“.

V knize se lze také dočíst, že podle ministra zahraničí Mikea Pompea „mele Trump sračky“. Ministr zahraničí se měl v tomto smyslu vyjádřit během Trumpova jednání se severokorejským diktátorem Kim Čong-unem v roce 2018.

Kniha by měla jít do prodeje příští týden – 23. června, ale Trump se obrátil na soud a snaží se vydání knihy zabránit.  45. prezident USA televizi Fox News řekl, že Bolton sepsáním knihy porušil zákon. „Porušil zákon. Jedná se o vysoce utajované informace a neměl souhlas (k jejich zveřejnění),“ prohlásil prezident.

Zdá se však, že Trumpova administrativa vydání knihy nedokáže zabránit, protože do světa už byly rozeslány stovky tisíc výtisků a těžko se podaří zabavit všechny knihy.

Republikáni tvrdí, že jde o knihu nespokojeného zaměstnance, jenž skončil na dlažbě a informace zde obsažené je třeba brát s rezervou. Opoziční demokraté se zlobí, že Bolton nezveřejnil informace podobného typu mnohem dřív.

Bývalý poradce pro národní bezpečnost totiž také tvrdí, že Trump tlačil na ukrajinskou vládu, aby mu poskytla kompromitující informace na syna svého protikandidáta v blížících se volbách Joa Bidena. Kniha by teoreticky mohla výsledek listopadových voleb ovlivnit, uvedla BBC.

Fotogalerie: - Zeman v USA

Děti české školy přejí prezidentovi k 71. narozeni...
Miloš Zeman před koncertem dětí z české školy v Če...
Miloš Zeman se sochou svobody v zádech při projížď...
Miloš Zeman na lodi při projížďce kolem Manhattanu...
Miloš Zeman na lodi při projevu k českým krajanům
Miloš Zeman na lodi při projevu k českým krajanům

Trump na sociální síti popsal Boltonovu knihu jako nesmírně nudnou a plnou lží i falešných příběhů.

„Do médií o mně mluvil jen v dobrém, dokud jsem ho nevyhodil. Je to nespokojený, nudný blázen, který jen chtěl rozpoutat válku. Nikdy nic nevěděl, nikdo se s ním nebavil a ještě že jsme se ho zbavili. Takový hlupák.“

Donald Trump o Boltonovi

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: mp
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Nikdo si nevšiml: ODS se vypořádala s Pavlem Novotným. Tiše

11:11 Nikdo si nevšiml: ODS se vypořádala s Pavlem Novotným. Tiše

Do parlamentních voleb zbývá méně než rok. Strany už tvoří koalice i kandidátky. Včetně ODS. Její vý…