„Už polostátní ČEZ moc nedohlížel na správu našich bytů a když je získá soukromý investor, bude to ještě mnohem horší. Bydlí zde spousty starých lidí, kteří investovali své peníze do oprav a zvelebování svých domovů a teď jim hrozí, že je ztratí. Zkuste si to, prosím, představit, to je přece velmi nemravné,“ říká Magdalena Vlková a rozhazuje rukama, jakoby chtěla symbolicky obejmout celé sídliště Písnice, kde žije. Je češtinářkou v důchodu s vyřídilkou investigativního novináře. ParlamentníListy.cz se totiž vydaly na místo, kde má mnoho lidí hrůzu z toho, komu ČEZ prodá byty v nichž bydlí a jejich okolí.
Nejmenší demonstrace
Tomu ale ještě předcházela akce před hlavní budovou Skupiny ČEZ, která se chlubí, že za první tři čtvrtletí letošního roku vykázala čistý zisk ve výši téměř patnáct miliard korun. Nachází se kupodivu na ulici Duhová. O desáté ráno měli být totiž novináři informováni, jestli vůbec firma dostala ohledně sídliště Písnice nějaké kupní nabídky. U vchodu do budovy se postupně počet demonstrantů ustálí na třech. „Stop bakalizaci bytů“, anebo „Slíbili prodej nájemníkům už před lety. Developeři sídliště zničí“ – hlásají hesla nejmenší demonstrace, kterou reportér ParlamentníchListů.cz zažil.
„Udržujte osmimetrové odstupy,“ zazní mezi nimi. Kolem totiž projíždí policejní auto a akce je nenahlášená, takže nesmí jít o skupinu ale protest jednotlivců. Mrzne až praští. Přesto agilní paní Vlková každého kolemjdoucího informuje o trápení obyvatel sídliště Písnice. Od recepce u vchodu odeženou tuto drobnou ženu svalovci ochranky. Prý si ani kafe v blízkém automatu za pouhých pět korun nemůže koupit. Pak se ale slituje jedna zaměstnankyně ČEZ a kelímek s horkou kávou jí přinese před vchod. „První náznak sociálního cítění ČEZu,“ komentuje to paní Vlková sarkasticky. Nakonec vyjdou novináři a začnou zpovídat nebo natáčet na kameru tři do ruda zmrzlé aktivisty, kteří zde čekali právě kvůli tomu, aby upozornili na své starosti. A závěr z tiskovky? „Prý má ČEZ hodně nabídek. Nic jiného neřekli,“ podotknou zástupci sedmé velmoci.
Ostatně mluvčí ČEZ Roman Gazdík v jedné z dřívějších zpráv napsal, že Městská část Praha-Libuš získala unikátní možnost, aby se zapojila do soutěže, když pro ni zastupitelstvo hlavního města Prahy schválilo bezúročnou půjčku se splatností do dvaceti let. ČEZ zároveň městské části prý vyšel vstříc tak, že upravil podmínky veřejné soutěže. Městská část však nikdy nedeklarovala zájem soutěže se zúčastnit. „Vystoupení zástupců a občanů Městské části Praha-Libuš na jednání zastupitelstva hlavního města Prahy na konci listopadu vede k obavě, že cílem městské části není podat nabídku ve veřejné soutěži, která by byla v souladu se zájmy společnosti ČEZ, nýbrž je jejím cílem účel veřejné soutěže zmařit,“ dodal Gazdík.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Jan Rychetský