Dopady ruského útoku na Česko? Musíme se víc provázat se Západem, vyzývá Sehnal

04.05.2021 12:38

Naši spojenci v EU a NATO jsou s Českou republikou při diplomatické bitvě s Ruskem solidární pouze do té míry, aby to nepoškodilo jejich případné zájmy. Myslí si to předseda Aliance pro budoucnost Pavel Sehnal. Podle něho bychom měli usilovat o silnější provázanost se Západem, především v ekonomické rovině.

Dopady ruského útoku na Česko? Musíme se víc provázat se Západem, vyzývá Sehnal
Foto: Hans Štembera
Popisek: Pavel Sehnal, předseda APB

Případ Vrbětice a ruské zapojení podle Pavla Sehnala má a bude mít na naši zemi významné dopady. “Samozřejmě musíme problém vnímat ze všech stran. Pro diplomatickou válku mezi Českou republikou a Ruskem je důležité, aby se naše země i nadále snažila aktivovat spojence v EU a NATO k reakci. Některé státy již solidárně ruské diplomaty vypověděli, ale zatím není vidět široká reakce jako v případě otravy agenty Skripala v Británii,” uvádí šéf Aliance pro budoucnost.

Anketa

Jakou školní známkou hodnotíte vládnutí Andreje Babiše? (Ptáme se od 2. 5. 2021)

14%
57%
4%
7%
18%
hlasovalo: 11369 lidí

Klade si otázku, do nakolik bude podpora od našich spojenců intenzivní. “Nepochybně do té míry, aby to nepoškodilo obchodní zájmy těch, kteří v Rusku působí. To bude v celé věci a rozhodování některých států, zda nás podpořit jen verbálně nebo i vypovídáním diplomatů, hrát nemalou roli,” míní.

“Jakkoli je v současné době situace značně vyhrocená, různá strašení válkou nepovažuji za moudrá. Konflikt se z diplomatického na válečné pole nepřesune. Spíše očekávejme, že kromě diplomatické roviny bude válka probíhat i v oblasti PR. Neznamená to ale, že bychom měli něco podceňovat, máme s ním desítky let zkušeností. Rusko má potřebu a chuť udržet si postavení jedné ze světových velmocí,” konstatuje Sehnal.

Pokud si prý Rusko chce pozici světové mocnosti udržet, musí určitým způsobem respektovat daná pravidla a sílu ostatních velmocí. “Těžko očekávat, že choutky Ruska “zvětšovat potenciál” skončí. Spíš budou podle mého názoru pokračovat a nadále směřovat proti slabším státům v Evropě,” sděluje.

“Pro občany České republiky je na místě se rozhodnout, jestli chceme být vystaveni hrozbě, že budeme opět připojování k východnímu bloku postkomunistických zemí, kam apetit Ruska může směřovat, anebo zda chceme čáru zlomu postrčit tak, aby byla někde mezi Slovenskem a Ukrajinou, řekněme od Košic na východ. Toto je pozice, do které bych jako pravicový politik chtěl zemi vést a to všemi prostředky,” nastínil plán směřování země pod vedením Aliance pro budoucnost.

Podle něho je na místě zesílit ekonomickou provázanost na západní země nebo vysvětlovat politické a mezinárodní problémy občanům. “Nejde o nic jednoduchého a je třeba hrát otevřenou hru a říkat občanům, co se v mezinárodních vztazích děje. Jinak si lidé těžko dovedou ohodnotit kroky vlády,” uvažuje.

“A chování prezidenta Zemana v této situaci je vyhýbavé a nastavené tak, aby opět ukázal svůj politický vliv. Ukázal, že nehodlá opustit linii, kterou s Ruskem držel a čekat to od něho asi už nemůžeme. Takže do dalších prezidentských voleb se v tomto ohledu nejspíš nezmění vůbec nic,” dodává Pavel Sehnal.

 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Radim Panenka

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Pirát čekal zvolení. Nic. Tak píše pravdu o straně

11:12 Pirát čekal zvolení. Nic. Tak píše pravdu o straně

Piráti v současné době vyjednávají o účasti na vládě. Jejich pozice ovšem se čtyřmi poslanci není si…