Dopady zabití Sulejmáního černé na bílém: Ropa už zdražuje. A zlato...

06.01.2020 20:20

Hlavní ekonom společnosti BH Securities Štěpán Křeček varuje, že vyostřování situace na Blízkém východě přinese růst cen ropy a zlata. Hned po americkém útoku na íránského generála Sulejmáního nastal prudký růst cen mnoha komodit a trhy začaly být velmi neklidné.

Dopady zabití Sulejmáního černé na bílém: Ropa už zdražuje. A zlato...
Foto: BH Securities
Popisek: Štěpán Křeček, hlavní ekonom BH Securities
reklama

„V případě, že se bude zhoršovat situace na Blízkém východě, vzroste cena ropy. Investoři rovněž projeví zvýšený zájem o zlato a akcie některých zbrojařských firem,“ říká hlavní ekonom BHS Štěpán Křeček a dodává, že cena zlata již od začátku roku vzrostla o 3,5 procenta na úroveň 1 576,4 dolaru za trojskou unci.

Anketa

Je dobře, že Donald Trump nechal ,,oddělat" Kásima Sulejmáního?

hlasovalo: 14094 lidí

„Chvíli se zlato prodávalo i za cenu 1 588,1 dolaru za trojskou unci. Tím zlato dosáhlo téměř sedmiletého maxima,“ informuje Křeček a přidává příklad jiného vzácného kovu, palladia. „Tento vzácný kov letos vzrostl na ceně již o 3,6 procenta. V pondělí 6. ledna (10.00 SEČ) se palladium obchodovalo za 2 017,8 dolaru za trojskou unci. To je jen těsně pod historicky nejvyšší úrovní,“ tvrdí ekonom.

Asi nejdůležitější je pro většinu lidí cena ropy, která také stoupá. „V pondělí se obchodovala za 70,1 dolaru za barel. Černé zlato se od začátku roku zhodnotilo již o 6,1 procenta,“ říká Křeček a dodává, že za zvýšením cen je především riziková přirážka, se kterou se na trhu s ropou kalkuluje kvůli napětí na Blízkém východě.

„Vzácné kovy jsou považovány za bezpečný přístav, kam se investoři stahují v dobách zvýšeného napětí. Po zabití generála Sulejmáního existují obavy, že se začne zhoršovat bezpečnostní situace na Blízkém východě. Investoři na tuto situaci zareagovali tím, že začali nakupovat zlato a palladium. Eskalace násilí na Blízkém východě by potenciálně mohla blokovat dodávky ropy na světové trhy, proto i u ropy je patrný prudký nárůst ceny,“ vysvětluje Křeček.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: jma
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Karel Gott byl hladové prase, Hřibe? udeřil Hrad. 28. říjen se ruší. A je zle

11:50 Karel Gott byl hladové prase, Hřibe? udeřil Hrad. 28. říjen se ruší. A je zle

Ceremoniál udílení státních vyznamenání se neuskuteční ani v omezeném formátu. Prezident rozhodl, že…