Dopis Hilšerovi, Smoljakovi, Dienstbierovi, Láskovi a všem 19 senátorům. Můžete se přidat

01.02.2020 17:03

Česká biskupská konference navrhla do Rady ČT brněnskou ekonomku Hanu Lipovskou, která se nikdy netajila obdivem k exprezidentovi Václavu Klausovi. Devatenáct senátorů v čele s Markem Hilšerem se proto obrátilo v otevřeném dopise na katolické biskupy s žádostí, aby nominaci Lipovské stáhli. Tito senátoři vyjádřili pochybnosti, že Lipovská bude opravdu nezávislá. Jenže netrvalo dlouho a po českém internetu začal kolovat jiný otevřený dopis, v němž senátoři dostali vynadáno.

Dopis Hilšerovi, Smoljakovi, Dienstbierovi, Láskovi a všem 19 senátorům. Můžete se přidat
Foto: archiv H. Lipovská
Popisek: Hana Lipovská
reklama

Za pár dní budou poslanci vybírat 6 nových členů do Rady České televize a 2 nové členy do Rady Českého rozhlasu. Na těchto 8 míst se přes 100 kandidátů, jsou mezi nimi např. moderátor Luboš Xaver Veselý nebo brněnská ekonomka Hana Lipovská z Institutu Václava Klause, která se nikdy netajila obdivem k exprezidentu Klausovi.

I to je důvod, proč se 19 senátorů v čele s Markem Hilšerem obrátilo na Českou biskupskou konferenci, která Lipovskou nominovala, a velmi rázně požádali její členy, aby nominaci stáhli. Senátoři totiž nepovažují Lipovskou za nezávislou osobnost, která by byla schopna a především ochotna chránit veřejnoprávní Českou televizi před poltickými tlaky.

Z logiky věci je možné na tuto nominaci pohlížet jako na snahu podkopávat význam nezávislých médií veřejné služby a v konečném důsledku i oslabení demokratické společnosti,“  vytkli senátoři biskupům. „Je žádoucí, abyste se od těchto názorů své kandidátky jasně distancovali a její nominaci do Rady ČT stáhli,“ vyzvali senátoři. V opačném případě se prý budou nuceni domnívat, že katolická církev sdílí názory oslabující demokratickou společnost.

Dopis 19 senátorů vyvolal na sociálních sítích, zejména svou kategorickou a výhrůžnou dikcí, docela dost rozruchu. Reagoval na něj například i europoslanec ODS Jan Zahradil.

A objevila se i svérázná odpověď na dopis senátorů, nazvaná „dopis 19 synátorů“.

„Považujeme za nepřípustné, aby demokraticky zvolení zástupci bránili angažovat se ve veřejném prostoru jakémukoli občanu České republiky. A to jenom proto, že si tento občan dovoluje mít odlišné názory na působení veřejnoprávních médií. Senátoři tímto krokem fakticky popírají demokratické principy a pošlapávají Ústavu České republiky,“ stojí v dopise. Obzvlášť alarmující je tato skutečnost proto, že přichází ze Senátu, který se označuje za pojistku demokracie. Synátoři proto apelují na horní parlamentní komoru, aby jednání svých 19 členů odmítla.

Otevřený dopis může podepsat kdokoliv, takže lze předpokládat, že počet synátorů na devatenáctce neskončí.

Senátorům odpověděl také český kardinál Dominik Duka.

Ve svém dřívějším vyjádření jsem podotkl, že ‚volba návrhu paní Lipovské vychází z jedné skutečnosti, že paní Hana Lipovská patří mezi velmi nadané ekonomky, které mají přesah do společnosti a má velký dar vysvětlování, také i ekonomických problémů‘. A právě to bylo důvodem, proč Česká biskupská konference Ing. Lipovskou do Rady ČT nominovala. Její odbornost v oblasti ekonomie, do níž patří také oblast veřejných financí, může být pro Radu ČT bezesporu prospěšná,“ vysvětlil Duka.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: mp

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„A dost! Přestaňte tohle posílat!“ Reakce fanoušků z budoucí vlády STANu a Pirátů vyprovokovaly oficiální místa. Stačil jeden obrázek a stovky hnusných zpráv. Tady jsou

4:46 „A dost! Přestaňte tohle posílat!“ Reakce fanoušků z budoucí vlády STANu a Pirátů vyprovokovaly oficiální místa. Stačil jeden obrázek a stovky hnusných zpráv. Tady jsou

Když se politiků zeptáte, koho by si v příští vládě uměli představit na postu ministra zahraničí, šk…