Otevřená válka. Hilšer, Bek, Smoljak, Láska a spol.: Lipovskou v Radě ČT nechceme! Je tu dopis

31.01.2020 13:34

Česká biskupská konference navrhla do Rady ČT brněnskou ekonomku Hanu Lipovskou, která se nikdy netajila svým obdivem k exprezidentovi Václavu Klausovi. 19 senátorů biskupy žádá, aby svou nominaci přehodnotili, neboť ji nepovažují ani za nezávislou osobnost, ani za akademičku, která by rozuměla médiím.

Otevřená válka. Hilšer, Bek, Smoljak, Láska a spol.: Lipovskou v Radě ČT nechceme! Je tu dopis
Foto: Repro XTV
Popisek: Ekonomka a analytička Hana Lipovská

Anketa

Chcete zrušit Českou televizi?

93%
7%
hlasovalo: 46339 lidí
Vážení členové České biskupské konference, obracíme se na Vás jako členové Senátu Parlamentu České republiky, kteří se zájmem i znepokojením sledují dění kolem médií veřejné služby. Dne 7. února 2020 proběhne ve volebním výboru výběr kandidátů pro volbu 6 členů Rady České televize. Překvapilo nás, že ČBK do této volby navrhuje kandidátku, která otevřeně zpochybňuje smysl existence veřejnoprávních médií, stojí v úvodu otevřeného dopisu, který senátoři zaslali biskupům.

Současně je dopis průvodní listinou k petici, kterou lze podepsat na internetu. Petenti mohou dát jasně najevo, že s nominací Lipovské do mediální rady ani trochu nesouhlasí. Pod dopisem je podepsán senátor Marek Hilšer, Mikuláš Bek, David Smoljak, Zdeněk Papoušek, Václav Láska, senátorka Alena Dernerová, senátor Ladislav Kos, Petr Orel, Přemysl Rabas, Miroslav Balatka, Tomáš Goláň, Miroslav Nenutil, Lukáš Wagenknecht, Jiří Dientsbier, Miroslav Adámek, Václav Chaloupek, Jiří Vosecký, Jan Horník a senátor Jan Sobotka.

„Úkolem médií veřejné služby je poskytovat veřejnosti mediální obsah nezávisle na politické moci a soukromých obchodních zájmech. Existence a nezávislost těchto médií hraje zásadní roli pro udržování svobody a zachování demokratických principů naší země. Na plnění úkolů a z toho plynoucí nezávislost České televize dohlíží veřejnost prostřednictvím Rady ČT. Členové této Rady by dle nejlepšího vědomí a svědomí měli hájit veřejný zájem kodifikovaný v zákoně o České televizi. Je zřejmé, že osoby, které otevřeně zpochybňují smysl existence médií veřejné služby, případně rovnou připouštějí potřebu jejich zrušení, nemohou v Radě hodnověrně hájit tento veřejný zájem,“ píší senátoři dál v dopise.

Ve členech horní komory proto vyvolává jisté pochybnosti, proč zástupci českých katolíků usoudili, že bude právě ekonomka Lipovská dobrou strážkyní nezávislosti ČT.

„Z logiky věci je možné na tuto nominaci pohlížet jako na snahu podkopávat význam nezávislých médií veřejné služby a v konečném důsledku i oslabení demokratické společnosti. Věříme, že katolická církev v České republice tento cíl na rozdíl od své kandidátky nesleduje. Je-li tomu tak, je žádoucí, abyste se od těchto názorů své kandidátky jasně distancovali a její nominaci do Rady ČT stáhli. V opačném případě se lze důvodně domnívat, že se s názory Hany Lipovské Česká biskupská konference ztotožňuje,“ uzavřeli dopis senátoři.

O tom, kdo usedne v Radách České televize a Českého rozhlasu bude rozhodnuto už za pár dní. Poslanci budou 6 radních ČT a dva radní ČRo vybírat z více než stovky uchazečů.

Není přitom bez zajímavosti, že sama Lipovská dávala v rozhovoru pro server ParlamentníListy.cz najevo, že jí je televizní tvorba lhostejná. Rozpočet televize by ji však zajímat mohl. 

Na skutečnost, že se Lipovská o tvorbu ČT nezajímá, upozornil na sociální síti Facebook i nový předseda KDU-ČSL Marian Jurečka, který zdůraznil, že pro Lipovskou spojenou s Institutem Václava Klause hlasovat nemůže, protože lidovci chtějí jako členy Rady podpořit osoby, které budou skutečně hájit nezávislost ČT.

„Z vyjádření paní Lipovské je jasné, že ona takto roli veřejnoprávních médií nevnímá. Navíc sama přiznala, že médiím nerozumí. Takovou kandidátku podpořit nemohu,“ zdůraznil Jurečka.

Marian Jurečka o Haně Lipovské

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

Předpokládané složení nové vlády:

předseda vlády: Petr Fiala (ODS), ministr vnitra: Vít Rakušan (STAN), ministr pro místní rozvoj a digitalizaci: Ivan Bartoš (Piráti), ministr zemědělství: Zdeněk Nekula (KDU-ČSL), ministr financí: Zbyněk Stanjura (ODS), ministr zdravotnictví: Vlastimil Válek (TOP09), ministr školství: Petr Gazdík (STAN), ministr práce a sociálních věcí: Marian Jurečka (KDU-ČSL), ministryně obrany: Jana Černochová (ODS), ministr spravedlnosti: Pavel Blažek (ODS), ministr průmyslu a obchodu: Věslav Michalik (STAN), ministr dopravy: Martin Kupka (ODS), ministr zahraničí: Jan Lipavský (Piráti), ministr životního prostředí: Anna Hubáčková (BPP), ministr kultury: Martin Baxa (ODS), ministr pro evropské záležitosti: Mikuláš Bek (BPP), ministr pro legislativu: Michal Šalomoun (BPP), ministryně pro vědu a výzkum: Helena Langšádlová (TOP09).

reklama

autor: mp

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Mladá maminka se málem nedostala na JIP lůžko. Lékař udeřil na odmítače očkování. Toto následovalo

22:22 Mladá maminka se málem nedostala na JIP lůžko. Lékař udeřil na odmítače očkování. Toto následovalo

Silné reakce na sociálních sítích budí příspěvek jednoho z neurointenzivistů směrem k neočkovaným. Z…