Dosáhneme racionality, nebudeme nepřáteli, plánoval profesor Bělohradský, co bude dělat v Senátu. Plán na to ale ještě nemá...

12. 10. 2016 17:41

Na Praze 6 proti sobě v senátním klání stanuli pedagog Jiří Růžička kandidující za TOP 09, bývalý ředitel Sazky Aleš Hušák, filozof Václav Bělohradský nebo baletní mistr Vlastimil Harapes. Posledně zmíněnému pánovi zbyli jen oči pro pláč, když do druhého kola postoupili Bělohradský a Růžička. Tito pánové se střetli ve středečních Dvaceti minutách Radiožurnálu Českého rozhlasu. Bělohradský apeloval na politiky, aby se přestali ničit jako strašliví nepřátelé.

Dosáhneme racionality, nebudeme nepřáteli, plánoval profesor Bělohradský, co bude dělat v Senátu. Plán na to ale ještě nemá...
Foto: Hans Štembera
Popisek: Návrh zákona o elektronické evidenci tržeb začal projednávat Senát

„Můj pocit je, že dosáhnout racionality v politice je velmi těžké. Ale mám za to, že v senátu jako v radě starších lze dosáhnout toho, abychom na politické oponenty nehleděli jako na nepřítele, které je třeba zničit, ale jako na oponenty v diskusi... Konkrétní plán, jak toho dosáhnout, ale nemám,“ přiznal ve vysílání.

Růžička, jenž je také zastupitelem na Praze 6, dal Bělohradskému za pravdu, že jistá uměřenost komory starších by senátu slušela. Na stranu druhou by uvítal, kdyby senát hrál na naší politické scéně důležitější roli.

Rozdělení na levici a pravici je mrtvé, věří Bělohradský. Růžička nesouhlasil

Dá se souboj těchto pánů prezentovat jako souboj levice a pravice? Filozof uznal, že to do jisté míry lze takto definovat, ale obratem dodal, že rozdělení na levici a pravici už prakticky neexistuje. „Vždyť už nemáte třídy,“ podotkl host. Růžička se naproti tomu domnívá, že rozdělení na levici a na pravici stále existuje. „Ta část, kterou zastupuji já, preferuje, aby se jednotlivec postaral v první řadě sám o sebe,“ zdůraznil. Strany na levici pak podle Růžičky lidem slibují, že se o ně postarají.

Posléze se pánové věnovali školství

„Já považuji za skandální platy učitelů, především na základních školách. Vždyť tento národ vychovali kantoři, nejen v Československu, ale už za Rakouska-Uherska,“ připomněl posluchačům filozof. Růžička dal sociologovi a mysliteli za pravdu. Školství podle jeho názoru potřebuje více peněz.

Máme si však dát pozor na jinou věc. „V celé Evropě je taková vlna populismu velmi nebezpečná. Dokonce i ve Velké Británii nedávno zabili Poláka a zranili, nebo dokonce zabili Čecha. V této době demokratické směřování legislativy, které bylo nastoleno po konci druhé světové války, je třeba chránit, protože tento trend lze zvrátit. Podívejte se na Polsko,“ varoval Bělohradský před počínáním současné vlády ve Varšavě.

Město je tu pro lidi, ne pro auta, míní Bělohradský

Mnoho Čechů, Moravanů a Slezanů trápí dopravní problémy. Nejinak je tomu i v Praze 6. Bělohradský by si proto rád posvítil na dopravu ve městě. „Ve městě se žije, město není od toho, aby tam jezdila auta. To není jen o čistotě vzduchu, ale také o okupaci prostoru. Budoucnost je ve veřejné dopravě,“ rozohnil se Bělohradský.

Růžička si rýpl do politiků, že se bojí nechat do rozvoje města více mluvit občany, protože by přišli o část své moci, a to se jim ani trochu nelíbí.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: mp

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Že nás naředí? Svatá prostoto!“ Petr Nárožný důrazně vystoupil proti migraci

13:15 „Že nás naředí? Svatá prostoto!“ Petr Nárožný důrazně vystoupil proti migraci

Herec Petr Nárožný slaví osmdesáté narozeniny. V rozhovoru pro časopis Reflex prozradil, že se i v t…