Drábek si trvá na svém: Kdo chce podporu, půjde zametat

14.07.2011 23:53

Ministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek (TOP 09) představil návrh, podle kterého by měl mít nezaměstnaný nárok na podporu pouze pokud si ji zaslouží. To znamená když si ji odpracuje ve veřejně prospěšných pracích.

Drábek si trvá na svém: Kdo chce podporu, půjde zametat
reklama

V případě ztráty zaměstnání a nenalezení nového do dvou měsíců musí člověk navléknout reflexní vestu a vydat se do ulic. Ministrův návrh vyvolal celou řadu většinou negativních ohlasů.

Drábek zdůrazňuje, že se nejedná o žádné nucené práce, ale takové práce, které zvelebí naše okolí. Že by se pracovalo jen proto, aby se pracovalo, ministr odmítá. Ve městech i na vesnicích je prý práce, která se dá odvést, velmi mnoho.

„Těch špinavých chodníků a ulic, nenatřených plotů a neposekaných luk je opravdu dost. A všem nám to pomůže - jde přece o prostředí, ve kterém žijeme a není potřeba na to zbytečně utrácet mnoho dalších prostředků, když si v tom můžeme pomoct sami," vysvětluje Drábek v rozhovoru pro idnes.cz.

Pokud chcete pomoc, musíte ji vrátit

Odmítá, že by se jednalo o nucené práce, které by porušovaly evropskou Úmluvu o ochraně lidských práv a svobod, podle které by nikdo neměl být žádán, aby vykonával nucené nebo povinné práce.

„Nucená práce znamená, že někoho nutíte a nedáváte mu jinou možnost. Toto je svobodná volba. Nikdo není nucen pracovat. Pokud někdo chce pomoc od svých spoluobčanů, je férové od něj chtít, aby jim nějakým způsobem tu pomoc vrátil," říká.

Výjimky jen pro nemocné

Ministr nechce slyšet o tom, že by se zvýšil dvouměsíční limit pro sehnání nové práce před nástupem do veřejné služby například starším lidem, kterým se obecně zaměstnání hledá hůře.

„Já si myslím, že zvolené řešení dvouměsíční lhůty je rovné a jakmile zahájíme diskusi, zda podle věku, nebo podle odpracovaných let, či dosaženého vzdělání, nikdy se nedobereme konce. Současný návrh je nejsrozumitelnější a samozřejmě je potřeba v tomto ohledu zvolit individuální přístup," uvedl ministr.

Povinnost odpracovat si státní podporu v nezaměstnanosti nebudou mít nemocní lidé a lidé se zdravotním handicapem. Kromě nemocných jsou od veřejné služby zproštěni ti nezaměstnaní, kteří se účastní rekvalifikačního kurzu.

Související:

Baxa (SPOZ): Podpora v nezaměstnanosti a veřejně prospěšné práce
Drábek: Pro nezaměstnaného vlastní vinou podpora ve výši životního minima 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: jhe
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Rakovina společnosti. Dobrovolnice o tom, když necháme někoho padnout na naprosté dno

21:38 Rakovina společnosti. Dobrovolnice o tom, když necháme někoho padnout na naprosté dno

ROZHOVOR „Rok se díváme na šťourání lidem v nose a píchání injekcí, pokud možno v největším detailu,…