Drahoš a Pospíšil gratulovali Čaputové. Zeman to od nich pořádně schytal

16.06.2019 7:57

Zuzana Čaputová přepsala dějiny a stala se první ženou v pozici prezidentky nejen na Slovensku, ale vlastně v celé střední Evropě. Senátor Jiří Drahoš a europoslanec Jiří Pospíšil jí pogratulovali a vyjádřili naději, že si povede podstatně lépe než český prezident Miloš Zeman. V reakcích na zvolení Čaputové zaznělo, že to se spojováním společnosti nebude mít snadné.

Drahoš a Pospíšil gratulovali Čaputové. Zeman to od nich pořádně schytal
Foto: Screen: ČT24
Popisek: Zuzana Čaputová.

Právnička Zuzana Čaputová se v sobotu odpoledne ujala funkce slovenské prezidentky. Ve svém inauguračním projevu prohlásila, že chce opravdu být prezidentkou všech Slováků a spojovat společnost. Zdůraznila, že jako prezidentka nehodlá lidem vládnout. Chce jim sloužit a nabízí jim k tomu svůj rozum, srdce a ruce. Zdůraznila také, že Slovensku jednoznačně prospívá členství v EU a v NATO.

Anketa

Měl by být prezident Zeman sesazen z úřadu?

10%
90%
hlasovalo: 32473 lidí

Senátor a neúspěšný prezidentský kandidát Jiří Drahoš na sociální síti Twitter jejímu projevu zatleskal. Vyjádřil naději, že na rozdíl od toho, co se děje v České republice, bude Čaputová opravdu svůj národ spojovat.

„Gratuluji Zuzaně Čaputové k nástupu do úřadu a jsem velmi rád za slova, která při inauguraci vyslovila: prezident nemá vládnout, ale sloužit občanům. Přál bych si, aby taková pokora a smířlivost v budoucnu zazněla i z úst hlavy státu v ČR,“ napsal Drahoš.

Předseda TOP 09 Jiří Pospíšil vyjádřil názor, že bude Čaputová Slováky spojovat, ještě před jejím inauguračním projevem. Také Pospíšil naznačil, že Miloš Zeman společnost rozděluje. Prohlásil také, že doufá v pokračování dobrých vztahů mezi Českem a Slovenskem i po návštěvě Čaputové na Pražském hradě.

„Zuzana Čaputová dnes převezme prezidentský úřad. Jsem přesvědčen, že bude slovenský národ spojovat, ne rozdělovat, jako jsme tomu svědky v ČR. Paní Čaputové přeji hodně štěstí ve funkci a doufám, že dobré vztahy mezi našimi zeměmi budou pokračovat i po návštěvě Miloše Zemana,“ napsal doslova Pospíšil.

V diskusi pod jeho příspěvkem zaznělo, že o spojování společnosti mluvil i dnes už bývalý prezident Andrej Kiska a jak se mu to dařilo bylo vidět i na volbách, ve kterých zvítězila Zuzana Čaputová. Čaputová vyhrála se ziskem víc než milionu hlasů, ale z celkového počtu více než čtyř milionů oprávněných voličů. Řada lidí k volbám nepřišla.

Jedna z voliček konstatovala, že se spojováním společnosti to Čaputová nebude mít lehké, protože si v sobě stále ještě neseme komunistické dědictví. Komunisté učili národ lhát a podvádět a část obyvatel to prý má stále ještě v sobě.

Po projevu Čaputové pogratuloval a ocenil její odkaz k západním strukturám – k EU a k NATO. „Gratuluji Zuzaně Čaputové k dnešnímu převzetí prezidentského úřadu. Ve svém projevu ukázala, že bude moderní, proevropskou a spravedlivou prezidentkou. Držím ji palce a věřím, že Česko a Slovensko budou nadále blízkými partnery,“ uvedl Pospíšil.

To, že bude spojovat, však po své inauguraci sliboval i prezident Miloš Zeman, který na Pražském hradě prohlašoval, že bude prezidentem dolních deseti milionů občanů. To, že se mu to nepodařilo, je zřejmé při pohledu na mnohatisícové demonstrace, kde se protestuje jak proti premiéru Andreji Babišovi (ANO), tak proti prezidentu Zemanovi.

Ing. Miloš Zeman

  • BPP
  • První přímo zvolený prezident ČR
  • prezident České republiky

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: mp

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Nářez. Novotný laškoval s Hřibem, odmítl post primátora a chtěl 50 milionů od Prahy. A je toho víc. Kongres ODS, Pospíšil, Kubera

22:02 Nářez. Novotný laškoval s Hřibem, odmítl post primátora a chtěl 50 milionů od Prahy. A je toho víc. Kongres ODS, Pospíšil, Kubera

Pražský primátor Zdeněk Hřib (Piráti) se tentokrát se svou talkshow Kobereček vydal do pražských Řep…