Drastické foto. Chovatel z obce Božanov končí po opakovaných útocích vlků

25.07.2020 17:31

V centru obce Božanov u Náchoda došlo před několika dny k opakovanému útoku vlků na ovce. Chovateli Vlastimilu Vejrostovi vlci zadávili poslední tři ovce, které zbývaly z celého původního stáda. Útoky se opakovaly v průběhu posledního půl roku několikrát. Pastvina, kde byly ovce chovány, se nachází jen několik desítek metrů od domu v centru obce.

Drastické foto. Chovatel z obce Božanov končí po opakovaných útocích vlků
Foto: ZOO Praha/Petr Hamerník
Popisek: Grim, samec vlka eurasijského

Anketa

Prospěl Dominik Feri české politice?

3%
97%
hlasovalo: 15044 lidí
Ohrožení vlkem jsou všichni chovatelé hospodářských zvířat, protože tento vrcholový predátor útočí nejen na ovce. Za poslední půlrok zaznamenali chovatelé pouze na Broumovsku ztrátu 26 telat a dvojnásobku ovcí. Celkově je za první polovinu letošního roku evidováno více útoků než za celý loňský rok. Aktuální výše škod je dle informací Krajského úřadu Královéhradeckého kraje téměř 1,5 milionu korun.

Útoky vlků na hospodářská zvířata jsou nejčastěji v jarních a podzimních měsících, a proto lze očekávat, že počet stržených zvířat bude letos rekordní.

„Několik hodin po útoku vlků jsme společně s chovatelem mapovali stav pastevního areálu. Uzavřený pastevní areál byl zabezpečen funkčním elektrickým ohradníkem s několika dráty. I přes ochranu elektrickým proudem bylo toto opatření vlky překonáno,“ řekl Kamil Zahradník z Lesnicko-dřevařského vzdělávacího institutu.

„Jedná se o opakovaný útok v bezprostřední blízkosti lidského obydlí. V Božanově útočili vlci doslova uprostřed vesnice. Nejblíže zabitá ovce se nacházela jen třicet metrů od domu. Způsoby a četnost útoků vlků na hospodářská zvířata se výrazně vymykají oproti jiným regionům v zemi,“ doplnil Lubomír Hajný, tiskový mluvčí Lesnicko-dřevařského vzdělávacího institutu.

Autentická fotografie z místa (autor: Lesnicko-dřevařský vzdělávací institut)

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: Tomáš A. Nový

Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Topkař z Liberecka o Green Dealu i euru. EU je naše jistota, jediná cesta jak obstát

20:20 Topkař z Liberecka o Green Dealu i euru. EU je naše jistota, jediná cesta jak obstát

Mnohé země předkládají své ambiciózní plány na omezení emisních zátěží, ale tyto plány se vůbec nepo…