Drazí Piráti? Vyšší daně ano, řekl kandidát na ministra

24.06.2021 7:04

Piráti znovu a znovu ujišťují veřejnost, že v programu nemají ani zmínku o vyšším zdanění větších bytů. Jenže jeden z kandidátů Pirátské strany na ministra pro místní rozvoj, pražský radní Adam Zábranský, volá po tom, že by státní kasu mělo zaplnit právě progresivní zdanění různě velkých bytů. Ten, kdo si koupí parcelu a dlouho na ní nestaví, by měl podle představ Zábranského také platit vyšší daně.

Drazí Piráti? Vyšší daně ano, řekl kandidát na ministra
Foto: Piráti
Popisek: Adam Zábranský

Piráti a Starostové v tomto týdnu představili své kandidáty na ministry do vlády. Jeden z nich, pražský radní Adam Zábranský, který by se mohl stát příštím ministrem pro místní rozvoj a nahradit tak stávající šéfku resortu za ANO Kláru Dostálovou, předestřel na pirátském fóru radikální návrh zavést progresivní zdanění bytů. Vzápětí však dodal, že na Českou republiku je to návrh asi příliš radikální.

„Napadá mě asi jen jedno řešení, ale na Česko je příliš radikální, takže podle mě ani nemá smysl uvažovat o tom, že bychom něco takového měli prosazovat – progresivní zdanění nemovitostí,“ uzvedl Zábranský.

Na myšlenku Zábranského upozornil server CNN Prima News.

Posvítit by si chtěl i na lidi, kteří si v minulosti koupili parcelu, ale už s ní dlouho nic nedělají a jen sledují, jak roste její cena. Nestaví zde dům a parcela tak zůstává z pohledu pirátského radního nevyužita. Nebo na pozemku postavili byty, ale ty nepronajali, ani je neprodali.

„V tom druhém případě by asi pomohlo zdanění založené na hodnotě nemovitosti (myslím, že se tomu běžně říká ‚land value capture‘) – pak by se majiteli moc nevyplatilo dlouhodobě držet pozemek, který může být lépe využitý,“ vysvětlil Zábranský.

Podle Zábranského je to věc k diskusi a radní je přesvědčen, že tento model stojí za zvážení. Vyšší zdaňování majetku je podle něj na západ od našich hranic běžné a mohlo by být kompenzováno např. snížením zdanění práce.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: mp

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

,,Práva Romů?" Ne. Křeček smáznul světovou neziskovku. Řekl vše

7:51 ,,Práva Romů?" Ne. Křeček smáznul světovou neziskovku. Řekl vše

Ředitelka české odbočky neziskové organizace Amnesty International Linda Sokačová nedávno obvinila v…