Dřív než dostaneš dávky, prodej majetek. Tak zní návrh zákona

09.04.2014 8:23

V budoucnu se změní pravidla pro vyplácení sociálních dávek. Do připomínkového řízení poslalo ministerstvo upravenou verzi novely zákona o pomoci v hmotné nouzi. Ti, co budou nárokovat například doplatek na bydlení, budou muset například nejprve prodat svůj majetek, nebo jej jinak využít, aby získali prostředky. Informuje o tom server Týden.cz s tím, že výplata doplatku na bydlení nebude omezena na jeden rok, jak se předpokládalo.

Dřív než dostaneš dávky, prodej majetek. Tak zní návrh zákona
Foto: Lucie Bartoš
Popisek: Ubytovna v Mostě - Velebudicích

Ministerstvo práce a sociálních věcí poslalo do připomínkového řízení upravenou verzi novely zákona o pomoci v hmotné nouzi, ve které není nic o časovém omezení vyplácení některých dávek. V mnoha směrech se prý výplata doplatku na bydlení zpřísní.

Změna se bude týkat situace, kdy lidé bydlí v jiných než bytových prostorách. Podle původního návrhu měli mít lidé nárok na doplatek na bydlení i do jiných než bytových prostor. Jeho výplata ale v tomto případě byla omezena na půl roku. V případě, že si aktivně hledali bydlení, tuto sociální dávku mohli pobírat až rok. Z nového návrhu podle Týdne.cz  toto časové omezení vypadlo.

Nejdřív musíš prodat majetek

Nejcitelnější změnou pravděpodobně je, že žadatel o doplatek bude muset prokázat, že udělal vše pro to, aby si sám zvýšil příjmy. A to třeba i prodejem majetku. Doplatek se odvozuje od výše příjmu a nárok prý budou mít pouze ti, kteří si nemohou příjem „zvýšit vzhledem ke svému věku, zdravotnímu stavu nebo z jiných vážných důvodů vlastním přičiněním".

„Zvýšením příjmu vlastním přičiněním se rozumí zvýšení příjmu řádným uplatněním návrhů a pohledávek a prodejem nebo jiným využitím majetku," cituje Týden.cz Petra Sulka z tiskového odboru ministerstva.

Novela podle serveru Týden.cz přinese i další výrazné změny. Z novely například vyplývá i jedna pozitivní změna pro starobní důchodce. Zatímco v současnosti se posuzuje sto procent jejich penze, v budoucnu - pokud novela projde Parlamentem - by to mělo být osmdesát procent.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: dkr

Tomáš Zdechovský byl položen dotaz

Právo na opravu

Věci se dají dát opravit už dnes, ale problém je, že oprava často vyjde stejně nebo skoro stejně jako koupit si novou věc. Tak k čemu pak platit za opravu? Nepřijde vám tento zákon EU zase úplně zbytečný? A když dám věc opravit, jakou, pokud vůbec, na ni pak budu mít záruku? Děkuji za odpověď

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Ani Hitler si to nedovolil. Ochranný artefakt naší země vyvezen do Německa. Katolík drtí Pavla. V neděli akce

18:35 Ani Hitler si to nedovolil. Ochranný artefakt naší země vyvezen do Německa. Katolík drtí Pavla. V neděli akce

„Pokud ten pán neví, co se stalo 15. března 1939, tak je otázka, jestli je pro výkon funkce preziden…