Drsná finta trojkoalice. Podporu spoření zdaní padesáti procenty

02.07.2010 14:08

Konec výhodného ukládání peněz. Státní podporu stavebního spoření čeká už za letošní rok masivní zdanění, informuje iHNED.cz.

Drsná finta trojkoalice. Podporu spoření zdaní padesáti procenty
reklama

Strany budoucí vládní koalice našly fintu, jak snížit státní podporu stavebnímu spoření už za letošní rok. Aby nemohl být jejich krok napaden jako protiústavní, přiznají ji v plné výši, ale hned vzápětí ji zdaní bezprecedentními padesáti procenty. Budoucí ministr financí Miroslav Kalousek upřesnil, že stát sníží o polovinu podporu stavebnímu spoření právě padesátiprocentním zdaněním podpory, kterou vyplácí. „Povinnost odvést daň budou mít stavební spořitelny," řekl Kalousek.

Je tak jasné, že lidem zůstane na účtu pouze polovina dnešní státní podpory. U starých smluv, které lidé uzavřeli do konce roku 2003, tak klesne státní podpora ze 4500 na 2250 korun ročně a u nových smluv uzavřených od začátku roku 2004 klesne z 3000 na 1500 korun. Tímto manévrem ušetří budoucí vláda v rozpočtu již příští rok zhruba 6,6 miliardy korun a nebude jí hrozit riziko, že snížení státní podpory někdo úspěšně napadne u soudu.

Zdanění státní podpory považují právníci za nenapadnutelné

Vydařený fígl, kterým je zavedení nové daně, nepovažují za protiústavní ani právníci, protože daň na rozdíl od státní podpory není součástí smlouvy o stavebním spoření. „Samotná skutečnost, že nějaká státní podpora je zdaněná, protiústavní není. Existují k tomu i příklady. Když máte dotace, tak si je také musíte dát do příjmu a jsou vlastně zdaněné," vysvětluje ústavní právník z Právnické fakulty UK Marek Antoš.

Samozřejmě že se chystaná klička budoucí vlády nelíbí stavebním spořitelnám, protože tím utrpí jejich byznys. „Bude to znamenat konec překlenovacích úvěrů, na které spořitelnám bude chybět potřebná hotovost," prohlašuje tajemník Asociace stavebních spořitelen Jiří Šedivý. Rekordně vysoké zdanění státní podpory stavebního spoření je součástí úsporného balíčku, na kterém se Nečasova vládní koalice ve čtvrtek definitivně dohodla.

Čtěte také:

Schodek rozpočtu v roce 2011 nepřekročí 140 miliard, vyjednala koalice 

Sobotka: Zásah do stavebního spoření nabourá ekonomiku ČR 

Foto: cnb.cz

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: jih
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Promořené Chebsko: Stříhá se u známých. Sousedi bonzují. „Stát na mě kálí!“ A strašlivá slova od bývalé zdravotní sestry. O čem se radši nemluví?

20:51 Promořené Chebsko: Stříhá se u známých. Sousedi bonzují. „Stát na mě kálí!“ A strašlivá slova od bývalé zdravotní sestry. O čem se radši nemluví?

Naše minipříběhy z Chebska jsou možná banální, ale pro tuto dobu typické. Paní B., která má kadeřnic…