Drsná šéfka Peake v ČT: Být po mém, Dobeš už by skončil

25.07.2012 6:41

Vicepremiérka a zakladatelka strany LIDEM Karolína Peake přišla do Událostí, komentářů na ČT vysvětlovat chyby svého vládního kolegy a stranického podřízeného Pavla Dobeše při spouštění nového registru vozidel. Překvapila velmi vyhraněným a ostrým postojem ke svému kolegovi, kterému vytkla, že spouštěl nepřipravený systém a ujistila, že podle jejího názoru by měl Dobeš na ministerstvu skončit.

Drsná šéfka Peake v ČT: Být po mém, Dobeš už by skončil
Foto: Hans Štembera
Popisek: Premiér Nečas s Karolínou Peake
reklama

Hned v úvodu uvedla, že rozhodně nechce obhajovat ministerstvo dopravy, které se podle jejích slov vydalo „špatnou cestou“ a způsobilo „skandální situaci“, ze které jsou občané naprosto právem rozčarovaní. Rovněž prohlásila, že už přestává věřit, že neustále kolabující systém registru vozidel začne v dohledné budoucnosti fungovat bez problémů.

„Má důvěra je velmi nízká,“ prohlásila tvrdě na adresu ministra a spolustraníka dopravy Pavla Dobeše. Byla prý jeho velká chyba, že byl systém spouštěn v době, kdy nebyl připraven. „Jako strana jsme připraveni z toho vyvodit odpovědnost, i kdyby to znamenalo výměnu ministra,“ ujistila posléze za celou platformu LIDEM, kterou založila. Poté dodala, že podle jejího soukromého názoru by ministr Dobeš měl odstoupit již nyní.

Již odpoledne Peake pro ČT 24 uvedla, že počítá s Dobešovým odchodem a již uvažuje o jeho případných nástupcích. „V hlavě už mám několik jmen, ale nejprve o tom budu mluvit s případnými kandidáty a s panem premiérem,“ řekla.

Sám premiér Nečas prý Peake řekl, že tento týden by se ministru Dobešovi ještě měl dát. „Ale považuje za samozřejmé, že pokud se do pátku nepodaří systém zprovoznit, bude chtít jeho demisi,“ uvedla  Peake. Nečas ji prý doslova řekl, že si nepřeje, aby Dobeše vyzývala k odchodu. Novinářům premiér sdělil: „V případě, že bude do pátku systém i nadále kolabovat, očekávám okamžitou demisi ministra.“

Dobeš: Když neukončí agendu, tak v pátek odstoupím

Dobeš v úterý na tiskové konferenci připustil, že v pátek ze své funkce odstoupí, ovšem stanovil si podmínky, za kterých by se tak mělo stát. Rezignuje prý v případě, že se v pátek na některé z poboček kvůli chybám systému nepodaří odbavit obvyklý počet žadatelů, kteří tam přijdou. Ministr použil výrazu, že „agenda nebude ukončena“. Pokud se objeví nějaké problémy drobnějšího rázu, například průtahy ve vkládání informací, odstupovat prý nehodlá.

Poslanec ČSSD Stanislav Huml, který byl do debaty pozván jako oponent místopředsedkyně vlády, vidí hlavní problém v tom, že systém byl připravován příliš rychle a je nepřipravený. „Ten registr se připravoval poslední tři měsíce,“ upozornil poslanec.  Narychlo se podle něj vyměnil původní systém a začalo se zkoušet něco, u čeho se vůbec nevědělo, jak to bude fungovat.

Chování Pavla Dobeše vůči veřejnosti navíc podle něj bylo naprosto skandální. „Ministr se ani nebyl schopen omluvit. To je absolutní manažérské selhání. Nebyla tam vůbec žádná sebereflexe, i to, že v pátek odstoupí, dostal příkazem od předsedy vlády,“ rozčiloval se Dobešův někdejší kolega z Věcí veřejných.

Již dříve se podobným způsobem vyjádřil Humlův stranický kolega Jeroným Tejc: „Zkomplikovat život tisícům lidí a tvářit se, že o nic nejde, to vyžaduje zvláštní dávku drzosti. Pan Dobeš jí má zřejmě na rozdávání.“ Předseda KSČM Vojtěch Filip pro ParlamentníListy.cz řekl, že ministr svou funkci evidentně nezvládá.

Zakázka pro obranu? Cimrmanovská tečka!

Posléze se Karolína Peake vrátila i k provedení zakázky na registr vozidel a firmě ATS-Telcom, která zakázku nakonec realizovala. Firma ATS podle vicepremiérky nejspíš vůbec nebyla expertem a k zakázce přišla na základě rozšíření smlouvy. „Asi by tehdy opravdu bylo vhodné vypsat nové výběrové řízení,“ připustila místopředsedkyně vlády.

K faktu, že tatáž firma dělala i veřejné zakázky pro ministerstvo obrany pak už jen ironicky poznamenala: „Je to taková pěkná cimrmanovská tečka za tímto případem“.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: Jakub Vosáhlo
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Bral i půl milionu měsíčně... Teď herec Petr Rychlý ztrácí práci a prý neví, co bude

20:05 Bral i půl milionu měsíčně... Teď herec Petr Rychlý ztrácí práci a prý neví, co bude

Není snad v České republice profese, která by nebyla covidem-19 nějakým způsobem ovlivněna. Zasažení…