Drsné shromáždění v Kyjevě hrozilo pěstmi prezidentovi Ukrajiny: Chceme konec příměří. Nebo budeš zrádce jako Janukovyč

30.06.2014 12:11

Jak informuje ruský server rt.com, přes tisíc demonstrantů z donbasského pluku se sešlo v neděli v cenru Kyjeva. Demonstranti požadovali po prezidentu Petru Porošenkovi, aby ukončil příměří a vyhlásil stanné právo.

Drsné shromáždění v Kyjevě hrozilo pěstmi prezidentovi Ukrajiny: Chceme konec příměří. Nebo budeš zrádce jako Janukovyč
Foto: Jan Rychetský
Popisek: Nastupující prezident Petro Porošenko děkuje lidu
reklama

Setkání bylo organizováno velitelem pluku Sejmonem Semenčenkem, který svolal protestující přes svůj facebookový profil. Akce se zúčastnili také někteří vojáci azovského pluku. Demonstranti přečetli petici adresovanou Porošenkovi, ve které žádají vedle již zmíněného ukončení příměří a stanného práva také vyzbrojení armády, „aby mohla rychle porazit teroristy“, a rovněž prezidenta vyzvali, aby tlačil na USA a EU v otázce uvalení dalších sankcí na Rusko.

Demonstranti se poté vydali na náměstí Majdan, kde se před několika týdny rozhodovalo o osudu země. Radikálnější část demonstrantů varovala prezidenta Porošenka, že příště už jejich protesty nebudou tak poklidné. Zároveň Porošenkovi připomínali, aby „naslouchal ukrajinskému lidu“.

Celý článek v angličtině čtěte ZDE.

„Jestli naše požadavky nevyslyší, budeme jej považovat za zrádce naší země a dopadne jako Viktor Janukovyč," zazněla další ostrá slova z řad demonstrantů. Velitel donbasského pluku Semenčenko hovořil o složité situaci ukrajinských vojáků na východě země,. „K armádě se potřebné peníze vůbec nedostanou. Ministerstvo financí přitom posílá prostředky do oblastí, které již kontrolují separatisté," dodal rozhořčeně. „Evropo, pomoz nám. Uděláme si doma pořádek. Nedopustíme, aby ruští agresoři zvítězili," emotivně vykřikoval dále na shromáždění dobrý voják Semenčenko.

Ve stejný den se na východě země v městě Luhansk konal mírový pochod, na kterém autority samozvané Luhanské lidové republiky promlouvaly ke stovkám shromážděných a žádaly Kyjev, aby „ukončil vojenské operace proti ukrajinským civilistům“. Ukončení bojových operací deklaroval ukrajinský prezident Porošenko minulý týden s tím, že „kdo ze separatistů nesloží zbraně, bude zlikvidován“, připomíná prezidentovo vyjádření rt.com.

Přes trvání příměří je však hlášeno mnoho přestřelek na obou stranách. Ukrajinská armáda ostřelovala obytnou část Slavjansku v neděli celou hodinu a zabila přitom podle ruské tiskové agentury Itar-Tass pět obyvatel. Další střety byly hlášeny na hranicích s rostovským regionem, které se obešly bez obětí na životech.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: pro

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Budeme křičet, varoval vládu doktor Smejkal

18:01 Budeme křičet, varoval vládu doktor Smejkal

Epidemiologovi Petru Smejkalovi vadí časté změny na postu ministra zdravotnictví, protože podle něj …