Drsné zprávy z Prahy: Pokoje nejsou, pacienti leží na chodbě. Náměstek měl na ČRo hodně co vysvětlovat

17. 1. 2019 18:57

Moderátorka Marie Bastlová přivítala ve čtvrtečních Dvaceti minutách Radiožurnálu Českého rozhlasu náměstka ministra zdravotnictví Romana Prymulu. Ten popsal, jak je možné, že nemocnice v hlavním městě ukládá pacienty na improvizovaná lehátka na chodbách. Prymula popsal, kde je problém, a nabídl některá řešení – např. zvýšení finanční spoluúčasti pacientů nebo restrukturalizaci sítě nemocnic.

Drsné zprávy z Prahy: Pokoje nejsou, pacienti leží na chodbě. Náměstek měl na ČRo hodně co vysvětlovat
Foto: Hans Štembera
Popisek: Pokoje na lůžkových oddělení jsou přeplněny

„V tuto chvíli bohužel dochází k situaci, která se ne tak úplně dala předpokládat. V některých nemocnicích dochází k zavírání oddělení a ti pacienti jsou směrováni do centra, což znamená do Prahy,“ vysvětloval náměstek, jak je možné, že občas pacienti leží na lůžkách na chodbách nemocnic. „Tato situace nás pálí a na zítra svoláváme schůzku, abychom si vyjasnili, jak tuto situaci řešit,“ doplnil host.

Anketa

Zvažujete, že budete volit Jaromíra Soukupa?

65%
hlasovalo: 24719 lidí

„Ten problém je veliký. Co do urgentnosti tohoto stavu je Bulovka asi v největších problémech,“ pokračoval v popisu situace Prymula. Pomoct může zvyšování platů doktorům a sestrám, kteří se pak mohou postarat o více pacientů. „A teď už jsme v situaci, kdy si mladí lékaři začínají stěžovat, že mají méně peněz než sestry,“ doplnil ještě Prymula.

Náš problém tkví prý i v tom, že pacienti jsou v českých nemocnicích hospitalizováni příliš dlouho, a s tím je třeba něco udělat. „Je třeba zkracovat dobu hospitalizace a tady pak logicky dochází k tomu, že se počty lůžek budou snižovat,“ prohlásil náměstek. Na tyto problémy jsme si zadělali asi tak před 20 lety, tedy za vlády dnešního prezidenta Miloše Zemana, kdy se podcenil problém stárnutí lékařů i sester. A teď na to doplácíme.

Fotogalerie: - Vyklízení Kliniky

Exekutor chtěl vyklidit budovu v Jeseniově ulici v...
Exekutor chtěl vyklidit budovu v Jeseniově ulici v...
Exekutor chtěl vyklidit budovu v Jeseniově ulici v...
Exekutor chtěl vyklidit budovu v Jeseniově ulici v...
Exekutor chtěl vyklidit budovu v Jeseniově ulici v...
Exekutor chtěl vyklidit budovu v Jeseniově ulici v...

Jestliže tuto situaci musíme dnes urgentně řešit, jednu z cest představuje restrukturalizace sítě nemocnic. Politicky to není populární, ale bude to nutné. Velký nedostatek máme prý především mezi dětskými psychology. Děti, které čekají na vyšetření u psychologa, musejí někdy čekat i půl roku, což je nepřijatelné. Jenže dostat nějakého doktora třeba do Aše je dnes zásadní problém. Ale ne kvůli penězům. „Ti lékaři říkají, že ve větších městech mají kulturní vyžití, zatímco v té Aši jsou odříznutí od světa,“ popsal Prymula.

Dalším řešením je zvýšit spoluúčast pacientů. Ti, kteří mají rýmu, si mohou léky uhradit sami, aby pomohli lidem, kteří jsou opravdu hodně nemocní a kteří pro své přežití potřebují opravdu hodně drahé léky.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: mp

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Schůzka Václava Havla s lidmi z KGB. Čalfa zamkl dveře a začal vyhrožovat poslancům. Výbušný dokument o Listopadu, vysílaný ČT

10:39 Schůzka Václava Havla s lidmi z KGB. Čalfa zamkl dveře a začal vyhrožovat poslancům. Výbušný dokument o Listopadu, vysílaný ČT

Konspirace 89. Dokument připravený Andreou Sedláčkovou měl divákům České televize vyvrátit různé dez…