Druhá vlna viru? Prymula a další kápli božskou

5. 5. 2020 9:12

V tuto chvíli se zdá, že Česko nad koronavirem pomalu ale jistě vítězí, ale ministr zdravotnictví za hnutí ANO Adam Vojtěch varuje, že ještě nemáme definitivně vyhráno. Pokud budeme karanténní opatření uvolňovat příliš rychle, hrozí nám podle ministra návrat nemoci covid-19 ve druhé a dokonce i ve třetí vlně. Epidemiolog Rostislav Maďar připomněl, že některé epidemie v minulosti trvaly několik let.

Druhá vlna viru? Prymula a další kápli božskou
Foto: Hana Brožková
Popisek: Odběry na COVID 19 pokračují. Byli jsme se podívat i přímo v odběrovém stanu na Náměstí míru v Praze
reklama

Zatímco kupříkladu ve Spojených státech či v Rusku narůstá počet nakažených po tisících, v České republice jde jen o desítky nových případů každý den. Podle ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha však ještě nemáme vyhráno.

Anketa

Vadí vám, že policie a soudy stále popotahují Petra Nečase?

12%
88%
hlasovalo: 9894 lidí

„Jsme na dobré cestě,“ souhlasí ministr. Zároveň včera představil český plán na vývoj vakcíny proti covidu-19. „Vývoj nemoci může být takový, že nás čeká druhá nebo třetí vlna. Je lepší být připraven,“ řekl Vojtěch. Jeho slova přinesla úterní MF Dnes. „Nezapomínejme, že některé pandemie trvaly několik let,“ doplnil ministra epidemiolog Rostislav Maďar.

Varovný hlas pozvedá i Světová zdravotnická organizace. „I v těch nejpostiženějších zemích je stále infikována pouze malá část obyvatelstva v rozsahu pouhých 2–3 procent, a virus má tedy stále obrovský prostor pro své další šíření,“ zdůraznil riziko absence kolektivní imunity také šéf WHO Tedros Ghebreyesus.

Odborníci se shodují na tom, že boj s koronavirem bude ještě během na dlouhou trať. Epidemiolog Michael Osterholm z Centra pro výzkum infekčních chorob (CIDRAP) tvrdí, že virus bude hodně aktivní ještě 2 roky. Jeho kolegové se obávají, že se situace může zhoršit, až se opět vlády ujme zima

Průzkum společnosti Kantar pro ČT ukázal, že návratu koronaviru ve druhé vlně se obávají tři čtvrtiny obyvatel Česka.

Epidemiologický poradce německé vlády Christian Drosten varuje před otevíráním obchodních center. Obává se, že po jejich otevření citelně naroste počet nakažených. „Druhá vlna může být nebezpečná v tom, že může udeřit kdekoliv a všude naráz. Můžeme být na nejlepší cestě k tomu ztratit před virem náskok,“ varoval.

„Samozřejmě, že obava z druhé vlny je správná, obává se jí celý svět,“ připustil i hlavní český epidemiolog Roman Prymula. „Proto ta opatření nekončí, a pokud dochází k rozvolnění, tak s obavou, abychom byli schopni celý systém kontrolovat,“ dodal. 

Neurobiolog Omar Šerý také brzdil optimismus Čechů. „Česká relativně silná, ale stále křehká bublina bezpečí před virem může nekontrolovatelně prasknout,“ napsal na Twitter. „Doporučil bych organizovat výlety do epicenter, kde nákaza probíhá nekontrolovaně a kde umírají tisíce lidí, abychom si uvědomili, co nás mohlo čekat,“ napsal s nadsázkou na sociální síti Twitter.

Odborníci se přitom dívají především do Singapuru, kde relativně snadno překonali první nápor čínského virus, ale teď má tisíce nových případů. Obdobně zasáhla druhá vlna i japonský ostrov Hokkaidó. Vyhráno není ani v Číně, odkud se koronavirus rozšířil do celého světa. I tam přibývají nové případy. Podle některých indicií nelze vyloučit, že se město Charbin ležící na severu země promění ve druhý Wu-chan.

Koronavirus stejně jako každý jiný virus mutuje. Jeho mutace mohou zapříčinit silnou další vlnu nemoci covid-19, ale může se také stát, že mutace nebude životaschopná a virus relativně rychle zmizí. Na to, abychom mohli předvídat, zda se stane to či ono, však máme podle odborníků příliš málo informací.

Spoléhat se podle všeho nedá ani na kolektivně vtvořenou imunitu. Ve Francii či Velké Británii, kde mají desetitisíce případů nemoci covid-19, nemocí prošlo asi pět procent populace. V České republice zatím neznáme data ze studie, která probíhala v minulých dnech, ale podle listu lze očekávat, že promořenost bude mizivá.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: mp

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Pocheho poprava, pohřeb i kremace. Po konci Petříčka se v ČSSD rozpovídali o posledních dnech

14:42 Pocheho poprava, pohřeb i kremace. Po konci Petříčka se v ČSSD rozpovídali o posledních dnech

ČSSD má zvoleno nové vedení, na sjezdu neobstáli představitelé „nové sociální demokracie“ v čele s T…