Druhý mrtvý na koronavirus. Měl rakovinu a COVID-19 ho „dorazil“

24. 3. 2020 11:59

V České republice zemřel druhý pacient nakažený novým typem koronaviru. 45letý muž byl hospitalizovaný v Havířově. Měl pokročilou rakovinu, uvedl ministr zdravotnictví Vojtěch. Muži selhaly orgány, virus jeho stav zhoršil.

Druhý mrtvý na koronavirus. Měl rakovinu a COVID-19 ho „dorazil“
Foto: pixabay.com
Popisek: Zdravotnictví, ilustrační foto
reklama

Česko má aktuálně 1 289 nakažených koronavirem. Bylo provedeno 19 642 testů. Vzorky může zkoumat už 51 laboratoří, odběrových míst je 45. Nejnovější informace zazněly na tiskové konferenci Ministerstva zdravotnictví.

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (ANO) na tiskové konferenci mimo jiné uvedl, že resort zdravotnictví vytvořil IT systém proti koronaviru. V reálném čase sleduje počty nakažených, stav pacientů a obsazenost lůžek v nemocnici.

„Ta nemoc je teď v populaci před námi,“ uvedl Ladislav Dušek, ředitel Ústavu zdravotnických informací a statistik. „Infekce projít republikou musí,“ dodal s tím, že důležité je zabránit scénáři jako v Itálii, a především ochránit seniorní obyvatele. Podíl seniorů mezi nakaženými koronavirem je podle něj asi 17 procent, daří se je zřejmě chránit, míní Dušek. Španělsko má asi 50 procent. 

Denní přírůstky nakažených koronavirem podle ředitele Duška klesají a zřejmě budou stagnovat. Je to podle něj důvod k mírnému optimismu. Dušek zároveň uklidnil, že hospitalizovaných je asi 10 až 11 procent ze všech nakažených novým typem koronaviru. Zhruba pětina z nich potřebuje intenzivní péči. Na konci dubna by podle něj mělo být kumulativně 15 tisíc nakažených, na konci března 3 000. Lůžková péče by dle jeho slov tento počet měla zvládnout.

„Předpovídat vývoj u nás je velmi složité. Aplikovali jsme poměrně striktní opatření, získali jsme čas,“ podotkl následně epidemiolog Roman Prymula. Postupně by se dle jeho slov mohla místo plošné karantény nastavit karanténa selektivní. Důležité je dle jeho slov nastartovat průmysl. 

Hromadné akce – koncerty, sportovní akce, fotbalové západy – budou ale podle ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha jedny z posledních, které se uvolní. „Dokážu si představit, že budeme uvolňovat opatření týkající se pohybu, nějakých služeb, ale bezesporu pokud jde o nějaké organizování hromadných akcí, shromažďování, tak to bude jedno z posledních opatření, které se rozvolní,“ podotkl. Důležitá bude křivka v následujících dvou týdnech. Zdůraznil, že Velikonoce budou ale určitě jiné než obvyklé. „Nechceme jít scénářem Nového roku v Číně,“ varoval. 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: vef
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

,,A mě zavřou na tři!" 2 roky pro afrického násilníka v ČR: Klaus ml. se ozval. A i jiní, je zle

13:31 ,,A mě zavřou na tři!" 2 roky pro afrického násilníka v ČR: Klaus ml. se ozval. A i jiní, je zle

Dva roky a ústavní léčba, to je trest, který soud udělil Afričanovi, který na Litoměřicku znásilnil …