Držte si klobouky. Čína nastupuje, kdežto Západ... Tohle se nečte lehce, ale...

10. 1. 2020 6:42

Politolog Bruno Maçaes, bývalý portugalský ministr pro evropské záležitosti, má za to, že Čína přetváří světový řád, který jsme znali doposud. Západ se prý musí srovnat s tím, že ztrácí svou někdejší moc, zatímco Čína ji posiluje.

Držte si klobouky. Čína nastupuje, kdežto Západ... Tohle se nečte lehce, ale...
Foto: Jan Rychetský
Popisek: Čínská armáda
reklama

Na Západě musíme být připraveni na zlomy a změny. A na to, že ve světě ztrácíme vliv. Projekt Pásmo a stezka je projektem, který rozšiřuje moc Číny,“ upozornil někdejší portugalský ministr s tím, že Čína v podstatě kopíruje dosavadní americký model vytváření pozitivních obchodních vazeb na jedné straně a hospodářského tlaku na straně druhé. Politologova slova přinesl server Literarky.cz.

Čína se chce do poloviny 21. století Spojeným státům ve světovém vlivu vyrovnat tak, aby šlo o dvě srovnatelné mocnosti. Bruno Maçães věří, že Evropa bude v příštích desetiletích propojena více s Čínou než se Spojenými státy. A Čína bude do jisté míry závislá na Evropě. Naproti tomu spojené státy se mohou stát jakýmsi „ostrovem“ nezávislosti, který se bude od čínských aktivit držet co nejdál.

Fotogalerie: - Čínská "polepšovna" u Aksu

Podle západních médií pracovní tábor či ještě hůře...
Centrum průpravy profesních dovedností, jak říkají...
Hodina zemědělských dovedností. Učitel vysvětluje ...
Dívky se v kuchyni učí péct cukroví
Na hodině tance
Učebnice různých dovedností

„To se například ukazuje, jak Washington nechce být závislý v telekomunikační oblasti 5G na Číně. Na rozdíl od toho Evropa může s větší závislostí na Číně žít. A doufat, že Čína jako protislužbou bude do určité míry závislá na Evropě. Neboť Evropa je částí stejného superkontinentu jako Čína: Eurasie,“ podotkl exministr.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: mp
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Primář, na kterého chtěli poslat policii: Chtít odškodnit kvůli covidu? Neuvěřitelné. Nemorální seniorské autobusy, zabijácké vouchery

19:52 Primář, na kterého chtěli poslat policii: Chtít odškodnit kvůli covidu? Neuvěřitelné. Nemorální seniorské autobusy, zabijácké vouchery

Na ústeckého primáře Pavla Dlouhého už bylo připraveno trestní oznámení za slova, že vypravit se v 8…