Držte si klobouky. Čína nastupuje, kdežto Západ... Tohle se nečte lehce, ale...

10.01.2020 6:42

Politolog Bruno Maçaes, bývalý portugalský ministr pro evropské záležitosti, má za to, že Čína přetváří světový řád, který jsme znali doposud. Západ se prý musí srovnat s tím, že ztrácí svou někdejší moc, zatímco Čína ji posiluje.

Držte si klobouky. Čína nastupuje, kdežto Západ... Tohle se nečte lehce, ale...
Foto: Jan Rychetský
Popisek: Čínská armáda
reklama

Na Západě musíme být připraveni na zlomy a změny. A na to, že ve světě ztrácíme vliv. Projekt Pásmo a stezka je projektem, který rozšiřuje moc Číny,“ upozornil někdejší portugalský ministr s tím, že Čína v podstatě kopíruje dosavadní americký model vytváření pozitivních obchodních vazeb na jedné straně a hospodářského tlaku na straně druhé. Politologova slova přinesl server Literarky.cz.

Čína se chce do poloviny 21. století Spojeným státům ve světovém vlivu vyrovnat tak, aby šlo o dvě srovnatelné mocnosti. Bruno Maçães věří, že Evropa bude v příštích desetiletích propojena více s Čínou než se Spojenými státy. A Čína bude do jisté míry závislá na Evropě. Naproti tomu spojené státy se mohou stát jakýmsi „ostrovem“ nezávislosti, který se bude od čínských aktivit držet co nejdál.

„To se například ukazuje, jak Washington nechce být závislý v telekomunikační oblasti 5G na Číně. Na rozdíl od toho Evropa může s větší závislostí na Číně žít. A doufat, že Čína jako protislužbou bude do určité míry závislá na Evropě. Neboť Evropa je částí stejného superkontinentu jako Čína: Eurasie,“ podotkl exministr.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: mp

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

VIDEO „Hamáčkovo gestapo.“ Vylezli z hospody a plivli policii na auto. Slovo dalo slovo

15:01 VIDEO „Hamáčkovo gestapo.“ Vylezli z hospody a plivli policii na auto. Slovo dalo slovo

Dvojice policistů se stala terčem útoku podnapilých fotbalových fanoušků. Hned šestice z nich hlídku…