Důchodcům vzali. Co církve? „Zvažte to,“ přišla výzva

17.03.2023 13:15 | Ze sítí

Bývalý hejtman Jihomoravského kraje Michal Hašek, který je spoluzakladatel spolku Nespokojení, vyzývá vládu a církve ke snížení restitučních náhrad. „Jde o vyslání jasného signálu, jak dýchají s lidmi, se společností a státem v obtížné době,“ píše ve svém facebookovém komentáři, kde kritizuje vládu premiéra Petra Fialy pro „brutální zásah vůči penzím seniorů“ a prezidenta, který sporné penzijní novele dal zelenou.

Důchodcům vzali. Co církve? „Zvažte to,“ přišla výzva
Foto: Archiv ČSSD
Popisek: Emeritní hejtman a předseda Asociace krajů ČR Michal Hašek

Anketa

Je v pořádku hrozit blokádami vládních budov?

94%
5%
hlasovalo: 49217 lidí
Michal Hašek na sociální síti sdílí dopis, který předseda spolku Nespokojených Jiří Paroubek zaslal arcibiskupu Janu Graubnerovi a Ekumenické radě církví. Touto cestou žádá vládu i církve, aby  zvážily pro následující roky „razantní snížení vysokých valorizací restitučních náhrad, vypočtených z abnormálně vysoké inflace v letech 2022 a 2023“.

„Církve by zkrátka také měly přispět ‚něco‘ na oltář vlasti. A vláda by měla mít zájem, pokud projde její asociální návrh zmrzačeného vzorce pro výpočet valorizace důchodů, aby rozložila finanční zátěž plynoucí z potřeby snižovat schodky státního rozpočtu nejen na jednotlivé skupiny obyvatelstva, ale také na instituce, např. na církve. V první řadě pak na církev katolickou, která je největším beneficientem ze zákona o církevních restitucích,“ uvádí Paroubek v dopise, který poslal po diskusi v rámci iniciativy Nespokojení.

Ing. Jiří Paroubek

  • Nenarodili jsme se sami pro sebe, ale proto, abychom sloužili své vlasti. ( Jindřich IV.)

„Podle přijatého postupu plynoucího ze zák. č. 428/2012 Sb. se propočítává valorizace náhrad z inflace s dvouletým zpožděním. Tedy astronomická inflace v roce 2022 se promítne do výše náhrad, respektive valorizace těchto náhrad v roce 2024, přičemž se jedná o miliardy navíc, které by zatížily státní rozpočet,“ dodává bývalý premiér a někdejší předseda ČSSD Paroubek, který se vrací do politiky s cílem sjednotit levici.

Vládu za upravené parametry valorizace důchodu odsoudil také na svém facebooku Paroubkův kolega Michal Hašek. „Seniorům vláda zkrátila valorizace penzí s argumentem nedostatku erárních finančních prostředků, argumentovala přitom dokonce hrozící ‚hospodářskou škodou‘, což je samo o sobě nehorázné vůči vlastním občanům, kteří celý život řádně pracovali, dodržovali zákony a odváděli státu bez reptání dávky financující také důchodový systém,“ uvádí.

Zatím nic podobného vláda vůči valorizaci výplaty náhrad za církevní restituce, které protlačila v roce 2012 Nečasova vláda, neučinila. „Nezpochybňuji samotnou myšlenku restituce církví s ohledem na chování komunistického režimu k nim, nicméně měl jsem řadu výhrad ke konkrétnímu modelu zvolenému Nečasovou vládou. Jedním z prvků je vedle osvobození od daně u finančních náhrad také garance hrazení tzv. inflační doložky, a to dle skutečné výše inflace (při platbách státu se počítá z údaje 2 roky zpětně, letošní inflace se tak promítne v platbách církvím za rok 2025). Při inflaci kolem 16–17 % znamená inflační doložka NAVÍC cca 7,5 mld. Kč ročně,“ vypočítává advokát Hašek.

Vyzývá proto ke snížení restitučních náhrad: „Máme za to, že pokud historicky byla role církví postavena na pomoci potřebným a solidaritě, měly by zvážit možnost dobrovolně se vzdát části z dnešního pohledu (a zvlášť po brutálním zásahu vládní pětikoalice vůči penzím seniorů a prezidenta, který to posvětil) velkorysé inflační doložky a tyto prostředky by mohly putovat právě k seniorům. Nejde o žádné rušení restitucí či o jejich danění, ale o vyjádření postoje církví, chcete-li vyslání jasného signálu, jak dýchají s lidmi, se společností a státem v obtížné době,“ uzavírá Michal Hašek.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: nab

Z jakých čísel při svých odhdech vycházíte?

Podle odhadů exministryně financí a šéfky poslanců hnutí ANO Aleny Schillerové si příští rok čtyřčlenná rodina připlatí kvůli vyšším daním 100 tisíc korun. Ptám se, protože každý tvrdí něco jiného, určitě na tom nezbohatneme, ale jak jste dospěla k čísu právě 100 000?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Uživateli nejlépe hodnocený příspěvek

Pravdu má Zdeněk Troška, Uživatel se přihlásil ke kodexu Dobré Diskuseopdns , 17.03.2023 14:27:05
který o katolické církvi prohlásil že by sežrala i ........ z pod sebe. Majetky vydřené za staletí z občanů jim patenty odebral monarcha Josef II čili v restituci měli dostat akorát kostelní objekty a žádné civilní a už vůbec ne půdu a lesy. Oni si za peníze z restitucí nakupují nemovitosti k pronajímání a kostely jim opravují obce.A zisky si vkládají do Vatikánských bank.Jestli udělají nějakou bohulibou činnost tak na ni vybírají peníze od občanů.

| 10 | 0

Další články z rubriky

A dost. Ubodané dítě v Mostě přimělo místní k akci

15:12 A dost. Ubodané dítě v Mostě přimělo místní k akci

V sobotu se v Mostu stala tragédie. Jak uvádí policie, roztržka mezi dvěma muži měla tragické násled…