Důchody jsou nízké. Senioři s nimi nemohou vyjít, myslí si česká veřejnost

05.08.2016 11:13

Drtivá většina obyvatel (83 %) naší země si nemyslí, že starobní důchody jsou u nás přiměřené. Vyplývá to z nejnovějšího průzkumu agentury STEM.

Důchody jsou nízké. Senioři s nimi nemohou vyjít, myslí si česká veřejnost
Foto: Hans Štembera
Popisek: Důchodkyně, ilustrační foto
reklama

Téměř tři čtvrtiny občanů (74 %) jsou přesvědčeny o tom, že průměrné důchody nepostačují starým lidem na zajištění jejich základních potřeb. 81 % lidí se nedomnívá, že současný systém důchodového zabezpečení umožňuje lidem strávit důstojné stáří. A více než třípětinová většina lidí si myslí, že politické vedení podceňuje zabezpečení sociálních jistot.

Autoři průzkumu upozorňují, že od posledního průzkumu v květnu 2015 nedošlo v uvedených otázkách k zásadním změnám.

České veřejné mínění je k současnému důchodovému zabezpečení dlouhodobě kritické. Kritika veřejnosti se začala vyhrocovat od roku 2003, zvláště silná byla ve výzkumu z května 2008. Následující zlepšování hodnocení výše důchodového zabezpečení skončilo v roce 2011. Vůbec nejhorší hodnocení výše důchodů výzkumníci zjistili v listopadu 2014.

Významné rozdíly v hodnocení systému důchodového zabezpečení jsou mezi lidmi různé politické orientace. Nejvíce kritičtí jsou sympatizanti komunistů. Mezi příznivci lidovců je poněkud vyšší podíl názorů, že starobní důchody jsou přiměřené, stačí na základní potřeby důchodců a současný systém umožňuje prožít důstojné stáří. Podobný názor jako příznivci KDU-ČSL mají i stoupenci hnutí ANO a TOP 09.

K postoji politického vedení země k sociálním jistotám jsou nejvíce kritičtí stoupenci KSČM a pak také ODS. Naopak nejméně často zastávají názor, že současné vedení podceňuje zabezpečení sociálních jistot, sympatizanti TOP 09. Mezi příznivci vládních stran mírně převažuje názor, že politické vedení nevěnuje dostatečnou pozornost sociálním jistotám.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: vam
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Promořené Chebsko: Stříhá se u známých. Sousedi bonzují. „Stát na mě kálí!“ A strašlivá slova od bývalé zdravotní sestry. O čem se radši nemluví?

20:51 Promořené Chebsko: Stříhá se u známých. Sousedi bonzují. „Stát na mě kálí!“ A strašlivá slova od bývalé zdravotní sestry. O čem se radši nemluví?

Naše minipříběhy z Chebska jsou možná banální, ale pro tuto dobu typické. Paní B., která má kadeřnic…