Důchody v Česku by měly od ledna růst zhruba o 4,8 procenta, podle novely je to průměrně o 908 korun

15.08.2018 18:35

Penze by v Česku měly od ledna růst zhruba o 4,8 procenta. Podle navrhované důchodové novely, o níž budou za týden rozhodovat poslanci, by průměrné přidání mohlo činit nejspíše 608 korun a k tomu by měli všichni důchodci ještě dostat 300 Kč měsíčně. Podle nynějšího zákona by se penze zřejmě zvedly v průměru o 594 korun. Vyplývá to z propočtů ČTK, které vycházejí z platného důchodového zákona a z projednávané novely.

Důchody v Česku by měly od ledna růst zhruba o 4,8 procenta, podle novely je to průměrně o 908 korun
Foto: Archiv
Popisek: peníze, ilustrační foto
reklama

Novela mění složení penze, což se později odrazí ve valorizaci. Přilepšit by si měli lidé s nízkým důchodem, oslabí se ale zásluhovost a také se zpomalí růst pozůstalostních penzí seniorům a invalidům. Norma ještě přidává lidem nad 85 let 1 000 korun. Předlohu Sněmovně vrátil se změnami Senát. Navrhl, aby tisícikorunu navíc začali dostávat senioři a seniorky po 25 letech v důchodu. Podle plánů by měla vládní novela platit už od září, musí ji ale nejdřív schválit Sněmovna a podepsat prezident. Dolní komora o ní má jednat 22. srpna. Kromě ANO, ČSSD a komunistů ji chtějí podpořit i Piráti.

Důchod se skládá ze dvou částí. Základní výměra je stejná pro všechny a činí letos 2 700 Kč. Nově by měla odpovídat deseti procentům průměrné mzdy místo devíti procent. Od ledna by se tak mohla podle plánů vlády zvýšit o 300 korun. V procentní výměře se odráží výše výdělků a odpracovaných let, tedy zásluhovost. Ta by se měla naopak oslabit.

Podle zákonných pravidel, která novela nemění, se důchody v Česku zvedají vždy od ledna. Upravují se o růst cen za období od července minulého roku do letošního června a polovinu růstu reálných mezd za minulý kalendářní rok. Podle Českého statistického úřadu se výdělky loni reálně zvýšily o 4,4 procenta a ceny meziročně rostly o 2,6 procenta. Valorizace by tedy měla činit 4,8 procenta. Průměrná mzda loni dosáhla 29 500 korun a průměrná penze v červnu činila 12 369 korun.

Podle těchto ukazatelů a dosavadních pravidel by valorizace měla činit 594 korun. Většina částky by mohla putovat do zásluhového procentního dílu, pevná část by se podle zákona upravovat nemusela.

Projednávaná novela zákonné ukazatele – a tedy pevně dané proměnné pro výpočet – pro příští rok dočasně mění přechodným ustanovením. Při stanovení navýšení a rozdělení peněz do pevné a zásluhové části se má v rovnici jednorázově základní výměra snížit o 300 korun a průměrný starobní důchod se má naopak o 300 korun zvednout. Valorizace by pak činila v průměru 608 korun. Průměrně 300 korun by posílilo pevnou část a 308 korun by putovalo do procentní části. Všechny důchody by se tak zvýšily o 600 korun, na zásluhovou část by zůstalo v průměru 308 korun.

Novela výslovně neurčuje, že by všichni kromě valorizace měli dostat ještě 300 korun do pevné části jako dorovnání za zvýšení podílu základní výměry. Příští rok by tak každý člověk, který pobírá důchod, měl dostat o 360 korun víc. Stát by to mělo přijít na 11 miliard korun. Samotná valorizace má vyjít asi na 24 miliard. Přidání tisícikoruny lidem nad 85 let by si vyžádalo kolem 2,5 miliardy korun.

Důchody v Česku pobíralo v březnu 2,9 milionu lidí. Česká správa sociálního zabezpečení vyplácela 2,4 milionu starobních, 423 400 invalidních a 68 200 pozůstalostních penzí. Své důchodové systémy mají i resorty obrany či vnitra.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: čtk

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„A kdy ten návrh dáte?“, „Je to důležité?“, „Je. Pro mě jo!“ Moderátorka ČT v osobním souboji s Benešovou

20:11 „A kdy ten návrh dáte?“, „Je to důležité?“, „Je. Pro mě jo!“ Moderátorka ČT v osobním souboji s Benešovou

Počet potvrzených mutací delta v Česku roste, ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) chce dál n…