Duel v Partii: Pelikán už se hlásí k Babišovi, Pospíšil setřel Zemana a oba si v závěru dali "dobré" rady

08.03.2015 12:15

Nastávající ministr spravedlnosti Robert Pelikán za ANO a někdejší ministr v témže rezortu Jiří Pospíšil (europoslanec za TOP 09) diskutovali v nedělní Partii televize Prima o situaci na ministerstvu. Pelikán si prý vyčistí boty, podá přihlášku do ANO a dá se do práce. Podle Pospíšila jí bude mít dost a dost. Oba hosté se do sebe pustili kvůli svému věku, kvůli prezidentovi Miloši Zemanovi a nakonec došlo i na nudícího se vězně Jiřího Kajínka a letadlo.

Duel v Partii: Pelikán už se hlásí k Babišovi, Pospíšil setřel Zemana a oba si v závěru dali "dobré" rady
Foto: Hans Štembera
Popisek: Kandidát na ministra spravedlnosti Robert Pelikán
reklama

Jak se Robert Pelikán chystá na svou novou pozici? "Vyčistím si boty," prohlásil hned v úvodu, jinak nějaké dalekosáhlejší přípravy nechystá. Nebude ani čistka. Je ale připraven udělat jiný krok. "Přečetl jsem si stanovy hnutí ANO a už vím, kam se podává přihláška, jen ji ještě musím dovyplnit," oznámil.

Pospíšil byl podstatně kritičtější. "Současné vládě se prozatím nepodařilo prosadit zákon o státním zastupitelství a další věci. První rok byl ztracen, zákony jen leží a řada z nich nebyla ani na vládě," poznamenal. I kvůli odchodům kvalitních pracovníků ministerstva to prý dnes bude mít Pelikán hodně těžké. "Já budu rád, když bude úspěšným ministrem, je to v zájmu České republiky," konstatoval europoslanec.

Budoucí ministr kontroval, že se intenzivně pracuje na celé řadě věcí. Pospíšil si následně vybral zákon o státním zastupitelství a Pelikána na něm "tepal". "Ale zákon o státním zastupitelství za půl roku doznal takových změn, že to vyvolalo velkou debatu i v řadách státních zástupců. "A nějaká elementární shoda mezi Ministerstvem spravedlnosti a státními zástupci by tu měla být," vyjádřil svůj názor Pospíšil. Svému protivníkovi také vyčetl, že občanský zákoník dnes opravují studenti slovutných profesorů, přitom by bylo na místě přistupovat k takovémuto velikému dílu, které jistě není bez chyb, s trochou pokory.

Pelikán si ovšem nenechal nic líbit. "Pan Pospíšil se stal ministrem, když mu bylo třicet, takže možná chce říci, že mládí je v této funkci handicap," prohlásil Pelikán.

Přímá volba logicky štěpí společnost, míní Pelikán

V pořadu přišla řeč i na prezidenta Miloše Zemana. Zatímco Pospíšil hlavu státu jednoznačně kritizoval za to, že svými výroky přispívá k rozštěpení společnosti, Pelikán toto štěpení přisuzuje přímé volbě samotné a snaze prezidenta "osahat si hranice svých pravomocí", což se dalo čekat.

Ing. Miloš Zeman

  • BPP
  • První přímo zvolený prezident ČR
  • prezident České republiky

"Ale prezident sliboval, že bude sjednocovat českou společnost," připomněl Pospíšil. Sám v tuto chvíli neví, jestli by chtěl kandidovat na prezidenta, ačkoli ho k tomu někteří občané vyzývají. "Pro mě je to spíše oceněním toho, že si lidé po patnácti letech v politice váží mé práce. Rozhodně tady nechci říkat jako Zdeněk Škromach (ČSSD), že budu kandidovat," zdůraznil.

Kajínek se nudí, možná si postaví letadlo

Ve druhé polovině pořadu moderátor upozornil na dopis Jiřího Kajínka odsouzeného na doživotí, který poslal do Krimi zpráv FTV Prima. Ve čtyřstránkovém textu si Kajínek stěžuje, že se k němu dozorci chovají velmi přísně a šikanují ho. "Každé dva měsíce mi mění nábytek, asi abych si nemohl postavit letadlo. Mám mimořádné prohlídky cely. Ať vám věznice dovolí se mnou natočit rozhovor, aby se ukázalo, kdo lže, já to nejsem," napsal v dopise muž odsouzený na doživotí.

Podle Pelikána je ovšem pochopitelné, že je důsledněji kontrolován někdo, kdo se pokusil o útěk z věznice a uspěl. "Já chápu, že se pan Kajínek v tom vězení nudí a snaží se setkat s každým, s kým může, ale já myslím, že je spravedlivě odsouzený," řekl Pelikán. Kajínek si v dopise stěžoval i na to, že má zvláštním způsobem oddělené návštěvy, budoucí ministr k tomu ale dodal, že si o to Kajínek sám požádal. To se Pelikánovi podařilo zjistit, když se jeho případem zabýval.

Pospíšil dal v této věci Pelikánovi za pravdu, byť uznal, že někdy může k excesům Vězeňské služby ČR docházet. To se prý stává v každé tak velké organizaci. "Ale já mám informace o tom, že Vězeňská služba vykonává svou práci profesionálně," zdůraznil exministr, podle jehož názoru je správné, aby za násilné činy a vraždy zvláště padaly ty nejpřísnější tresty.

Platy soudců, dobré rady a Vidnava

Bývalá ministryně Helena Válková krátce před svým odchodem docílila dohody mezi státem a soudci o narovnání platů, ale soudci v Liberci odmítají své žaloby stáhnout. Pospíšil za dohodu exministryni pochválil, ale obratem připomněl, že je jen na dobré vůli soudců, jestli se jí budou držet. "Já bych na ně jako exministr apeloval, aby tuto dohodu drželi, protože jde také o jejich stavovskou čest," vysvětlil svůj náhled na věc europoslanec.

Dobrou radu dal Pospíšil i Pelikánovi, měl by si prý víc všímat toho, co se u soudů a v ústavech děje s psychicky nemocnými osobami. Pelikán mu poděkoval s tím, že takovou dobrou radu ani nepotřebuje, ale rád by od pana exministra slyšel, co má teď ministerstvo dělat s nepotřebným objektem ve Vidnavě, jenž byl pořízen právě za Pospíšila. "Nám se ten objekt nedaří ani prodat, nikdo to nechce," posteskl si na závěr Pelikán. Moderátor pak z časových důvodů debatu ukončil.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: mp
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Čvachty, čvachty. Geislerová čelí smršti z minulosti. A nařčení: Penězovod

10:05 Čvachty, čvachty. Geislerová čelí smršti z minulosti. A nařčení: Penězovod

Před pár dny herečka Aňa Geislerová vyzvala radní ČT Hanu Lipovskou, aby se někdy jela podívat na fi…