Duka odmítl odložit restituce. Je to Vlkův soukromý názor, říká

04.05.2012 14:47

Katolická církev nechce odsunout výplatu církevních restitucí, jak to v pátek navrhl kardinál Miloslav Vlk. Kardinál a arcibiskup pražský Dominik Duka na Vlkovo prohlášení reagoval tiskovou zprávou, ve které uvedl, že Vlk vyjádřil pouze soukromý názor.

Duka odmítl odložit restituce. Je to Vlkův soukromý názor, říká
Foto: Archiv
Popisek: Koláž
reklama

„Veškerá jiná vyjádření i ze strany jednotlivých církevních představitelů jsou pouze osobními názory,“ píše v tiskové zprávě Duka. Podle něj zákon o vyrovnání státu s církvemi musí nejdříve projednat parlament.

Udělejme gesto, vyzval Vlk

„Teprve po eventuálním přijetí zákona nastane chvíle, kdy se začínají projednávat nejrůznější prováděcí nařízení,“ uvedl Duka. Připomněl, že za církve může jednat pouze Česká biskupská konference (zastoupená kardinálem Dominikem Dukou), Ekumenická rada církví (zastoupená Joelem Rumlem) a federace Židovských náboženských obcí (zastoupená Tomášem Krausem).

Vlk na svých stránkách napsal: „Možná, že by církve mohly udělat gesto a nabídnout vládě dočasný odklad splácení připravených částek odškodnění, aby i dnes usnadnily řešení.“ Podle něj by to církve měly udělat nehledě na to, že situaci zavinili politici, kteří si s restitucemi nechtěli dvacet let „pálit prsty“ a „problém dotlačili do této politicky a ekonomicky nejnevhodnější doby“.

Zákon počítá s vrácením majetku v hodnotě 75 miliard korun a vyplacením 59 miliardové náhrady (s inflací za 30 let až 96 mld.). Církve by měly ještě sedmnáct let získávat dotace na provoz. Dnes dostávají 1,4 miliardy, tuto částku by dostávaly ještě tři roky a v dalších letech by se o pět procent snižovala.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: joh
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Daniela Kroupu v ČT nikdo nezastavil, a tak řekl, co řekl. Paroubek ve varu. Chystá vážnou dohru

18:41 Daniela Kroupu v ČT nikdo nezastavil, a tak řekl, co řekl. Paroubek ve varu. Chystá vážnou dohru

Bývalý premiér Jiří Paroubek se tvrdě opřel do filozofa, disidenta a chartisty Daniela Kroupy, který…