Duka se vrátil k hádce s komunisty: Uvítám jejich obrácení na víru

06.08.2014 23:15

Kardinál Dominik Duka se na blogu Aktuálně.cz ohradil proti výtkám, že by snad vítal úbytek členů KSČM v důsledku jejich vymírání. Ve shodě s Biblí prý rád přivítá obrácení každého člověka k víře, členy této strany nevyjímaje. Cítí ale také potřebu hájit věřící občany.

Duka se vrátil k hádce s komunisty: Uvítám jejich obrácení na víru
Foto: Hans Štembera
Popisek: Kardinál Dominik Duka

Ke křesťanské víře se v Česku nehlásí tolik lidí jako dříve. Zatímco v dobách rakouské monarchie se ke katolické víře hlásilo dokonce deset milionů lidí, zatímco při zatím posledním sčítání obyvatel se ke katolické víře přihlásilo asi 1,1 milionu lidí. Kardinál Duka uznává, že nepochybně jde o nemalý úbytek věřících. Připomíná však, že někdejší monarchie byla zcela jiným státním útvarem s jiným národnostním složením. Po vzniku Československa se lidé přihlašovali např. k husitské církvi. Další úbytek katolíci zaznamenali po roce 1945 v době odsunu Němců. Dvě třetiny odsunutých občanů byly podle Duky věřících.

A „dílo zkázy“ v této věci dokonalo čtyřicet let komunistické nadvlády. Právě komunisté své věřící občany aktivně pronásledovali, připravovali monstrprocesy, zavírali je do vězení a tak podobně. O to více Duku v poslední době zarážejí různá prohlášení v tom smyslu, že by snad komunisté hovořili v kritice katolické církve jménem lidu. Nemluvě o tom, že počet členů KSČM je menší, než počet katolíků. A dokonce i mezi komunisty se najdou katolíci.

„Rozhodně tedy musím popřít i výtku, že se raduji z úbytku členů KSČM ve smyslu jejich úmrtí. Ve shodě s Biblí nechci smrt hříšníka, ale jeho obrácení, nápravu a podporu na cestě k Bohu. Ochotně na této cestě budu provázet řadové i nejvyšší členy této strany,“ podotkl.

Ačkoli si i dnes řada ateistů vzala boj proti katolické církvi za svůj a vedou společenský ideový zápas, jenž není prost nenávisti, Duka zdůrazňuje, že v křesťanském duchu uvítá obrácení jakéhokoli hříšníka na víru, cítí však také potřebu bránit proti této nenávisti věřící spoluobčany.

reklama

autor: mp

PhDr. Pavel Žáček, Ph.D. byl položen dotaz

potíraní dezinformací

Vaše vláda chce neustále bojovat proti dezinformacím, ale zároveň šetříte ve školství. Nemáte dojem, že to nejde dohromady? A co třeba využít peníze na potírání dezinformací a dát je do školství? A co to vlastně ta dezinformace je? Co když se něco jeví jako dezinformace, ale za chvíli se ukáže, že j...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Zelenskyj se musí probrat.“ Poslední výroky byly na Holce moc. I Černochovou pochválil

12:55 „Zelenskyj se musí probrat.“ Poslední výroky byly na Holce moc. I Černochovou pochválil

Slovenské volby, vystoupení prezidenta Petra Pavla na půdě OSN, ale i kampaň resortu vnitra. Všechna…