Duka se vrátil k hádce s komunisty: Uvítám jejich obrácení na víru

6. 8. 2014 23:15

Kardinál Dominik Duka se na blogu Aktuálně.cz ohradil proti výtkám, že by snad vítal úbytek členů KSČM v důsledku jejich vymírání. Ve shodě s Biblí prý rád přivítá obrácení každého člověka k víře, členy této strany nevyjímaje. Cítí ale také potřebu hájit věřící občany.

Duka se vrátil k hádce s komunisty: Uvítám jejich obrácení na víru
Foto: Hans Štembera
Popisek: Kardinál Dominik Duka

Ke křesťanské víře se v Česku nehlásí tolik lidí jako dříve. Zatímco v dobách rakouské monarchie se ke katolické víře hlásilo dokonce deset milionů lidí, zatímco při zatím posledním sčítání obyvatel se ke katolické víře přihlásilo asi 1,1 milionu lidí. Kardinál Duka uznává, že nepochybně jde o nemalý úbytek věřících. Připomíná však, že někdejší monarchie byla zcela jiným státním útvarem s jiným národnostním složením. Po vzniku Československa se lidé přihlašovali např. k husitské církvi. Další úbytek katolíci zaznamenali po roce 1945 v době odsunu Němců. Dvě třetiny odsunutých občanů byly podle Duky věřících.

A „dílo zkázy“ v této věci dokonalo čtyřicet let komunistické nadvlády. Právě komunisté své věřící občany aktivně pronásledovali, připravovali monstrprocesy, zavírali je do vězení a tak podobně. O to více Duku v poslední době zarážejí různá prohlášení v tom smyslu, že by snad komunisté hovořili v kritice katolické církve jménem lidu. Nemluvě o tom, že počet členů KSČM je menší, než počet katolíků. A dokonce i mezi komunisty se najdou katolíci.

„Rozhodně tedy musím popřít i výtku, že se raduji z úbytku členů KSČM ve smyslu jejich úmrtí. Ve shodě s Biblí nechci smrt hříšníka, ale jeho obrácení, nápravu a podporu na cestě k Bohu. Ochotně na této cestě budu provázet řadové i nejvyšší členy této strany,“ podotkl.

Ačkoli si i dnes řada ateistů vzala boj proti katolické církvi za svůj a vedou společenský ideový zápas, jenž není prost nenávisti, Duka zdůrazňuje, že v křesťanském duchu uvítá obrácení jakéhokoli hříšníka na víru, cítí však také potřebu bránit proti této nenávisti věřící spoluobčany.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: mp

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Ajaj. Jiřího Dienstbiera se v ČT ptali na to, co neslyšel rád. Takto to dopadlo

8:02 Ajaj. Jiřího Dienstbiera se v ČT ptali na to, co neslyšel rád. Takto to dopadlo

Ve studiu České televize se sešli tři senátoři: Tomáš Czernin, Miroslav Adámek a Jiří Dienstbier. Z …