Duka vyrazil na Ukrajinu, křesťanství je prý v ohrožení. Známe podrobnosti

15.11.2013 9:35

Kardinál Dominik Duka navštívil na přelomu října a listopadu hlavní město Ukrajiny, Kyjev. Cílem cesty bylo navázat spolupráci pravoslavných představitelů na Východě, kteří cítí, že křesťanství je ohroženo. Organizátor návštěvy Stanislav Novotný sdělil serveru ParlamentníListy.cz detaily z cesty.

Duka vyrazil na Ukrajinu, křesťanství je prý v ohrožení. Známe podrobnosti
Foto: Hans Štembera
Popisek: Kardinál Dominik Duka

Kyjev popisuje Novotný jako kolébku východního křesťanství, město, které bylo ve středověku vnímáno jako nejvýchodnější velkoměsto chránící křesťanskou víru. "Hledí na Západ i na Východ. Je nám velmi blízké i trochu vzdálené, ale je nám zároveň blíže, než si chceme často připustit," dodává organizátor.

Kardinál Duka si prohlédl pamětihodnosti města, například chrám sv. Michala, chrám sv. Ondřeje nebo chrám sv. Žofie. Hlavním cílem byla Kyjevskopečerská lávra, pravoslavný klášterní komplex z 11. století, který byl náboženským a kulturním centrem východoslovanského světa.

"Komplex je velmi rozsáhlý a časové omezení nám neumožňovalo navštívit vše, ale zážitek na tak promodleném místě je velmi hluboký. Fascinující byly také tisíce mladých lidí, kteří v době místních prázdnin přijíždějí na prohlídku duchovního a kulturního symbolu země," uvádí Novotný pro ParlamentníListy.cz.

Spolupráce jako příslib lepší budoucnosti

Výpravě se podařilo uspořádat setkání Dominika Duky s kardinálem Lubomyrem Huzarem. "S člověkem, který vždy mimořádně moudře komunikoval v složitých mezináboženských vztazích na Ukrajině a za to sklidil právem všeobecnou úctu. Dnes již nevidomý kardinál Huzar vykazuje bystrost a úsudek, jaký bychom mu mnozí z nás mohli závidět," uvedl Novotný.

Vladyka, opat Kyjevskopečerské lávry, otec Pavel prý pronesl historická slova: "Ještě před dvěma roky bych s katolickou církví nechtěl spolupracovat, ale teď měním názor. Je třeba chránit křesťanské hodnoty," cituje.

"Je třeba konstatovat, že mnoho pravoslavných představitelů na Východě cítí, že křesťanství je ohroženo. Spolupráce už sama v sobě vždy obsahuje příslib lepší budoucnosti," uzavírá organizátor Dukovy návštěvy v Kyjevě Stanislav Novotný.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: adr

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Hřib v Praze? Katastrofa. Městu dochází peníze na investice, varuje šéf pražské ODS. A to není vše

10:21 Hřib v Praze? Katastrofa. Městu dochází peníze na investice, varuje šéf pražské ODS. A to není vše

„Současné vedení Prahy je katastrofa,“ říká v rozhovoru pro internetovou televizi XTV.cz Tomáš Portl…