Dukovany? Rusko a Čínu k tomu vůbec nepouštět, radí BIS

19.11.2020 13:31

Vláda Andreje Babiše (ANO) i v časech koronaviru posouvá dál plán na výstavbu nového bloku jaderné elektrárny Dukovany. Ministerstvo vnitra a tajné služby však bijí na poplach a vatují, že v tendru na dostavbu elektrárny není zohledněno bezpečnostní riziko, jaké pro Českou republiku představují Rusko a Čína.

Dukovany? Rusko a Čínu k tomu vůbec nepouštět, radí BIS
Foto: cez.cz
Popisek: Jaderná elektrárna Dukovany
reklama

Koaliční vláda ANO a ČSSD posouvá dál plán na výstavbu nového bloku jaderné elektrárny Dukovany.  Deník N a Český rozhlas však upozorňují, že vláda nedostatečně zohledňuje riziko, které mohou pro Českou republiku představovat Rusko a Čína. Zmíněná média se odvolávcají na kritická stanoviska tajných služeb a ministerstva vnitra.

Anketa

Kdo byl lepší ministr zdravotnictví?

hlasovalo: 12029 lidí

Na posouzení celé dokumentace z bezpečnostního hlediska bylo extrémně málo času. Několik jednotlivých týdnů k posouzení tisíců stran dokumentace v anglickém jazyce k projektu, který má nejvyšší strategický význam, je zcela nedostatečné,“ stojí v připomínkách. A kritika pokračuje: „Je třeba počítat, že v dokumentu mohou být skryté problémy ovlivňující bezpečnost, které nebylo možné v takto krátkém čase identifikovat.“

Jediným správným řešením je do tendru na dostavbu Dukovan nezahrnovat Rusko a Čínu.

„Za optimální a jediný skutečně bezpečný postup pro zajištění bezpečnostních zájmů státu v souladu s dokumenty schválenými vládou považuje pracovní skupina neoslovit v tendru uchazeče identifikované ve vládních dokumentech jako rizikové. Tento postup pracovní skupina doporučuje,“ píše se v dokumentu.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: mp
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Dostaneš flákanec!“ Volný začal bitku. Sněmovnou létaly pěsti

16:50 „Dostaneš flákanec!“ Volný začal bitku. Sněmovnou létaly pěsti

Poslanec Lubomír Volný, jenž je předsedou hnutí Jednotní – alternativa pro patrioty (dříve člen SPD)…