Výzkumná služba Evropského parlamentu uvedla, jak by k ověřování informací měli přistupovat lidé, kteří působí ve veřejném prostoru, jako jsou například politici. Podle informací České televize došla například k závěru, že „každý takový člověk má za povinnost, aby každé konstatování skutečnosti bylo ověřeno, byla zajištěna správnost informací a důvěryhodnost citovaných zdrojů“.
Jak si v ověřování informací počínají čeští politici svými výroky ve veřejném prostoru, do jaké míry se podílejí právě na šíření fake news? Stejně jako obyčejní lidé mají své rezervy. „S informacemi rozhodně nepracují tak, jak by měli, a i oni jsou součástí české populace, která potřebuje vyšší mediální gramotnost,“ má jasno Markéta Zezulková z katedry mediálních studií.
Následně se upnula pozornost na ministra Plagu coby jediného politického zástupce v tomto pořadu. Ten se podle svých slov vždy snaží, aby měl zazdrojováno neboli měl vždy tvrdá data podložená vždy nějakým expertním pohledem jeho kolegů z ministerstva. „Snažím se vždy věci ověřovat a nepálit od boku,“ uvedl Plaga.
Upřímnou snahu ověřovat informace, se kterými přichází do veřejného prostoru, prý Plaga vnímá i u svých kolegů ve vládě. „Ta snaha je tam bezpochyby. Akorát problematika resortů, které kolegové ve vládě zastávají, je složitá. Přesto v těch svých věcech ke mně přicházejí připraveni, argumentují čísly a daty, není to žádná ‚dojmologie‘,“ postavil se za své kolegy ministr školství.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: nab